Netflix traci widzów. Dlatego blokuje bezpłatne współdzielenie kont?

Netflix stracił klientów po raz pierwszy od 10 lat. Odnotował w pierwszym kwartale 2022 roku spadek subskrybentów o 200 tysięcy.rn

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 kwietnia 2022

Netflix traci, konkurencja się cieszy

Przez 10 lat Netflix był prawdziwym hegemonem wśród widzów korzystających z płatnej subskrypcji za telewizję. Nie było drugiej takiej platformy, która tak szybko zyskiwałaby nowych klientów. W tyle pozostawały takie firmy jak HBO czy Canal Plus. Od pewnego czasu Netflix zaczął jednak tracić kolejne rynki, głównie na rzecz Disneya i Apple. Tak było między innymi w USA. Natomiast na świecie łącznie nadal był największy. Tak jest i teraz, ale wkrótce może to się zmienić.

Pierwszy kwartał 2022 roku okazał się jednak bardzo bolesny dla firmy. Po raz pierwszy od 10 lat Netflix stracił, a nie zyskał nowych użytkowników. Konkurencja w postaci Disney i Apple musi zacierać ręce, ponieważ skoro ci użytkownicy korzystali w ogóle z subskrypcji to najpewniej pójdą z pieniędzmi do konkurencji.

Netflix topi współdzielenie kont?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dlaczego Netflix chce zmusić użytkowników do zaprzestania współdzielenia kont? Z pewnością po to, aby więcej zarobić. Niestety może to bym miecz obosieczny. Firma zaczęła „oszczędzać” i blokować możliwość współdzielenie kont za darmo na kilku rynkach. Nie oznacza to, że nie można ich współdzielić w ogóle. Po prostu trzeba zapłacić inny, czasem wyższy abonament. Efekt?

Netflix miał zarobić 1,6 mld dolarów

Jak informował Serwis Variety kilka tygodni temu, zgodnie z nową analizą Wall Street, jeśli plan zostanie pomyślnie wdrożony na całym świecie, może zwiększyć zyski Netflixa o 1,6 miliarda dolarów. Gra zatem mogła być warta świeczki, nawet jeśli trzeba będzie długo przekonywać opornych. Niestety część użytkowników powiedziała chyba pass i postanowiła zobaczyć jak to wygląda u konkurentów.

Nowa metoda wyłudzania pieniędzy od Polaków. Uwaga na przesyłki pobranioweNowa metoda wyłudzania pieniędzy od Polaków. Uwaga na przesyłki pobranioweMichał Górecki

Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej

Jak wyglądają zmiany na Netfliksie?Netflix testuje dodatkowe płatności dla kont, które wykorzystywane są przez więcej niż jednego klienta — gospodarstwo domowe. Współdzielenie kont na Netfliksie jest bardzo powszechne wśród Polaków, jak również na całym świecie. Zamiast płacić kilkadziesiąt złotych za jeden dostęp, można tę kwotę podzielić na kilka osób. Niestety nie jest to zgodne z regulaminem Netfliksa.

Dlatego firma „wychodzi naprzeciw oczekiwaniom” klientów, aby więcej osób mogło zgodnie z regulaminem korzystać z usługi, bez zagrożenie zablokowania konta. W życiu nie ma jednak nic za darmo. Netflix proponuje całkiem legalne współdzielenie konta z kimkolwiek chcemy, ale trzeba będzie za to zapłacić. Wasi znajomi mogą oglądać Netfliksa za pomocą wspólnego konta, ale trzeba będzie uiścić dodatkową opłatę.

Testy na kilku rynkach

Netflix testuje podwyżki na razie w Ameryce Południowej, m.in. w Chile, Kostaryce i Peru. Klienci będą mieli do wyboru dwie opcje umożliwiające dodanie dodatkowego członka lub przeniesienie profilu na nowe konto. Oczywiście nie podjęto żadnej ostatecznej decyzji w sprawie kont Netflix udostępnianych na całym świecie, ale znając firmę to tylko kwestia czasu.

Netflix tłumaczy swoją decyzję

W specjalnym komunikacie Netflix tłumaczy się z nowej oferty: Zawsze ułatwialiśmy osobom mieszkającym razem udostępnianie swojego konta Netflix dzięki takim funkcjom, jak oddzielne profile i wiele transmisji strumieniowych w naszych planach Standard i Premium. Chociaż były one niezwykle popularne, spowodowały również pewne zamieszanie dotyczące tego, kiedy i jak można udostępniać Netflix.

W rezultacie rachunki są dzielone między gospodarstwa domowe, co wpływa na naszą zdolność do inwestowania w nowe wspaniałe programy telewizyjne i filmy dla naszych członków – tłumaczył Netflix.

Łączna liczba subskrybentów Netfliksa wynosi teraz 221,6 milionów.

Źródło: własne, Netflix

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!