Nieznany numer znów nęka Polaków. Tym razem z Niemiec

Uwaga na telefony zaczynające się od numeru kierunkowego +49. To numer kierunkowy przypisany dla Republiki Federalnej Niemiec. Oszuści lub boty mogą wykradać przez niego dane osobowe.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 stycznia 2022

Od kilku dni Polacy otrzymują połączenia komórkowe z nieznanegonumeru, z prefiksem +49. Oznacza to, że połączenia te przynajmniej teoretycznienawiązywane są z Niemiec. Należy uważać na tego typu telefony, ponieważ prawdopodobniedzwonią do nas oszuści, których celem jest pozyskanie danych osobowych.

Połączenia nawiązywać mogą również specjalnie sprofilowanena rozmowę boty, które zadają pytanie podobne do tych, jakie pojawiają się w rozmowachz bankiem, ubezpieczycielem czy innymi instytucjami.

Vishing i spoofing coraz groźniejszy

W ostatnich miesiącach częstym sposobem dokonywaniaprzestępstw na szkodę klientów banków jest wykorzystanie połączeńtelefonicznych. Oszuści podszywają się pod pracowników banków lub innejinstytucji godnej zaufania (np. policjanta).

Jest to rodzaj phishingu, nazywany vishingiem. Nazwa jestpołączeniem słów „voice phishing”, czyli phishing głosowy. Celem oszustwa jestpozyskanie

- poufnych informacji (np. login i hasło do bankowości) lub

- nakłonienie rozmówcy do wykonania określonych czynności(np. zainstalowania aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia).

Jak wygląda atak

Przestępcy bardzo dobrze posługują się technikamimanipulacji. Dodatkowo potrafią podszywać się pod prawdziwe numery telefonów,tak, że gdy do Ciebie zadzwonią, wyświetli Ci się numer, który znasz, a nawetnazwa banku czy instytucji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zhakowane konto na Facebooku. Co robić dalej?Zhakowane konto na Facebooku. Co robić dalej?Michał Górecki

Spoofing — co to znaczy

Spoofing polega na podszywaniu się pod inne urządzenie lubinnego użytkownika, może dotyczyć m.in. numeru telefonu, ale także adresue-mail, IP, nadawcy SMS i innych. Przestępcy wykorzystują znane sobietechnologie, które oprócz podmiany numeru telefonu pozwalają m.in. na:

- wybór płci osoby dzwoniącej,

- wybór pochodzenia,

- wybór akcentu,

- dodawanie efektów dźwiękowych

 zastosowanie menugłosowego.

Oszuści przed wykonaniem połączenia przygotowują się dorozmowy, tak by była ona wiarygodna i uśpiła Twoją czujność.

Tak przygotowany przestępca wykonuje połączenie do ofiary izgodnie z wcześniej ułożonym scenariuszem rozpoczyna rozmowę. Najgroźniejsząbronią takiego przestępcy jest dobra umiejętność stosowania socjotechniki.Poniżej kilka przykładowych metod socjotechnicznych, jakie mogą wykorzystywaćprzestępcy.

Jak chronić się przed oszustami?

Przede wszystkim należy wzmóc czujność. Jeśli nie mamyżadnej rodziny za granicą, ani związków z jakimkolwiek krajem poza Polskąnależy bezwzględnie odrzucać połączenia zagraniczne. Jeżeli numer telefonu,który widzimy na ekranie smartfona, jest nam nieznany lub podejrzany, także należyzaniechać odbierania połączenia.

Jeśli już odbierzemy, należy zadać pytania dotoczyć celu połączenia,oraz usilnie wymagać przedstawienia się osoby dzwoniącej, nazwy firmy, z którejdzwoni, oraz podania jej stanowiska. Jeżeli dzwoniący – osoba lub bot prosi naso jakiekolwiek dane, warto poprosić o telefon za jakiś czas i przerwaćpołączenie. Następnie można sprawdzić daną osobę, dzwoniąc do banku czy innejinstytucji, w celu weryfikacji takiego telefonu.

Niezależnie od sytuacji podawanie jakichkolwiek danych osobowychczy danych dostępowych osobom dzwoniącym z zewnątrz jest absolutnie zakazane. Zdecydowanielepiej jest nawiązanie połączenia samemu z firmą i spytanie o interesującąofertę. Należy też pamiętać, że banki nigdy nie proszą przez telefon o podawaniehaseł czy loginów dostępowych, nie wymagają też o klienta podawania danych osobowychdo weryfikacji. W celu kontaktu z infolinią są nadawane klientowi odpowiedniehasła w postaci ciągu cyfr, dzięki czemu możemy zweryfikować się jako klient.Wyłącznie, jeśli to my dzwonimy do banku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!