Nowe oszustwo z kodem QR. Poczta Polska ostrzega
Cyberprzestępcy po raz kolejny wykorzystują kody QR do oszukiwania konsumentów. Tym razem podszywają się pod Pocztę Polską.
- Damian Jemioło
- /
- 24 marca 2023
Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami
Poczta Polska znowu ostrzega przed oszustami, którzy stosują popularną metodę wyłudzeń za pomocą kodów QR. Cyberprzestępcy rozsyłają kody QR, podszywając się pod pocztę, aby oszukać ofiary na fikcyjne transakcje. Link z kodu QR przekierowuje na stronę phishingową, na której działa rzekomy sklep internetowy Poczty Polskiej, oferujący kartony, koperty, folie i wypełniacze do przesyłek.
Kupujesz na Vinted? Uważaj na fałszywe kody QRMikołaj Frączak
Na tej sfałszowanej stronie oszuści wyłudzają poufne informacje, w tym dane osobowe i numery kart płatniczych. Wszystko po to, aby dokonać płatności za zakupy. Podane przez ofiary dane są następnie wykorzystywane do kradzieży pieniędzy z konta, a zamówione produkty nigdy nie trafiają do nieszczęśliwych nabywców.
To nic innego, jak phishing. Czyli metoda oszustwa, w której cyberprzestępcy podszywają się m.in. pod rozpoznawalne marki, aby wyłudzić poufne informacje. Np. kody i hasła do logowania, dane osobowe czy dostępy do konta bankowego. Jedną z taktyk stosowanych przez oszustów jest manipulacja ludzkim zachowaniem poprzez wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail, czy SMS. To tzw. socjotechniki.
Oszustwa z kodami QR coraz popularniejsze
Kody QR narodziły się w Azji, a konkretniej w Japonii. I służą m.in. do weryfikacji, zakupów, autoryzacji, logowania czy przekierowywania na konkretne strony. Obecnie są niezwykle wygodne ze względu na to, że w praktycznie każdym telefonie znajduje się obecnie czytnik kodów QR. I oczywiście nie umyka to cyberprzestępcom.
Ci oraz częściej stosują je do phishingu. Portale branżowe przez to ostrzegają przed wykorzystaniem podejrzanych kodów QR. Na początku 2022 r. nawet FBI wskazywało, że liczba oszustw z kodami QR rośnie.
Czym jest quishing?Mikołaj Frączak
W Polsce ten rodzaj phishingu nie jest jeszcze tak popularny. Jednak na zachodzie i w Azji świeci tryumfy. Często cyberprzestępcy wykorzystują fakt, że kody QR są narzędziem działającym tak w internecie, jak i w rzeczywistości. Zdarza się, że generują fałszywe kody i naklejają je np. na parkometrach, w restauracjach, klubach, autobusach itd.
Zanim obsługa takiego miejsca zauważy fałszywy kod QR, ktoś może dać się nabrać i przekazać swoje dane cyberprzestępcy. Dlatego tak ważne jest, aby uważać co i gdzie skanujemy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?