Już niedługo refundacja trafi do Ciebie automatycznie
W aplikacjach dla lekarzy pojawi się nowa funkcjonalność, która automatycznie zaciągnie do recepty informacje o właściwym poziomie refundacji dla pacjenta.
- Damian Jemioło
- /
- 11 kwietnia 2023
Refundacja przyznana z automatu
W ciągu tego roku powinna pojawić się nowa funkcjonalność dla aplikacji medycznych gabinetowych, która umożliwi automatyczne pobranie informacji o właściwym poziomie refundacji dla każdego pacjenta.
W Ministerstwie Zdrowia został utworzony specjalny zespół, który pracuje nad tym rozwiązaniem. Ten system automatycznie określi właściwy poziom refundacji dla każdego leku na recepcie.
Zarządzanie elektroniczną dokumentacją medyczną. Na czym polega?Mikołaj Frączak
Obecnie lekarz musi samodzielnie określić poziom refundacji na recepcie na podstawie informacji o wieku pacjenta i rodzaju choroby. W systemie istnieją wytyczne dotyczące różnych poziomów refundacji, ale to lekarz ostatecznie zadecyduje na podstawie swojego doświadczenia.
Ministerstwo chwali się, że reaguje na potrzeby środowiska medycznego. To wskazuje na konieczność stworzenia systemu automatycznego określania poziomu refundacji leków dla pacjentów. Celem jest pomóc lekarzom i ograniczyć błędy, które często prowadzą do konieczności ponownych wizyt pacjentów. W ten sposób Ministerstwo chce również ograniczyć biurokrację systemową.
Nowy system dla lekarzy
Celem zespołu będzie stworzenie wspólnych standardów dla systemu informatycznego, który pozwoli na automatyczne określenie poziomu refundacji danego leku na recepcie.
Zespół składać się będzie z przedstawicieli różnych instytucji, w tym Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego oraz Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia.
Na co musi zwrócić uwagę pacjent, przychodząc do lekarza?Rafał Stępniewski
Ich zadaniem będzie także wypracowanie jednolitych zasad działania dla systemu, który będzie umożliwiał lekarzom szybkie i łatwe określenie poziomu refundacji leku dla każdego pacjenta, co znacznie ograniczy biurokrację i poprawi jakość świadczeń medycznych.
Podobne systemy funkcjonują już w innych krajach. Np. w Wielkiej Brytanii działa Electronic Prescription Service, służący do wystawiania elektronicznych recept. Dzięki niej dystrybutorzy mogą również ubiegać się o zwrot kosztów refundacji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?