Ofiara kradzieży tożsamości zmuszona do spłaty niezaciągniętego kredytu?

Na nazwisko kobiety został zaciągnięty kredyt. W związku z tym Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej w grudniu 2018 nakazał jej zapłacić sumę przekraczającą 5 800 złotych z tytułu pożyczki, której nie zaciągnęła. Okazało się, że została ona ofiarą oszustwa, w którym ktoś inny wykorzystał jej dane do uzyskania pożyczki.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 września 2023

Sądowy werdykt

Firma, która przejęła dług od pierwotnej instytucji pożyczkowej, wystąpiła z roszczeniem do Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Wskazano w nim, że pożyczka na kwotę 2900 złotych zaciągnięta w styczniu 2018 roku nie została spłacona, co doprowadziło do jej wypowiedzenia w czerwcu tego samego roku. Łączna suma do zapłaty wynosiła ponad 5 800 złotych, uwzględniając prowizję w wysokości 2465 złotych oraz odsetki.

9(18) 2023 SECURITY MAGAZINE9(18) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

W grudniu 2018 roku, Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej wydał decyzję o zapłacie, potwierdzając roszczenie i dodatkowo nakładając na pozwaną koszty sądowe w wysokości 1280 złotych. Po doręczeniu orzeczenia stało się ono prawomocne.

Ofiara oszustwa próbowała zakwestionować decyzję sądu, jednocześnie informując o zgłoszeniu sprawy na policję oraz o unieważnieniu swojego dowodu osobistego.

Potwierdzenie kradzieży tożsamości

Jak się okazało, Prokuratura Rejonowa w Zabrzu prowadziła śledztwo w sprawie oszustw z lat 2017-2018, w których wyłudzono pożyczki od wielu instytucji finansowych. Śledztwo zakończyło się oskarżeniem dwóch osób, z których jedna prowadziła biuro pośrednictwa kredytowego. Oskarżeni zdobywali dane klientów różnymi metodami, w tym poprzez kserowanie dokumentów. W wyniku tych działań wyłudzono pożyczki w kwotach od 1500 do 10 000 złotych

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W lutym 2021 roku, Sąd Rejonowy w Zabrzu uznał winę obu oskarżonych i skazał je na kary ograniczenia wolności oraz obowiązek naprawienia szkód.

Działanie prokuratora generalnego

Po analizie sprawy, prokurator generalny postanowił złożyć nadzwyczajną skargę, argumentując, że decyzja sądu narusza podstawowe zasady prawne. Zwrócił uwagę na fakt, że pozwana nie zawarła faktycznie umowy pożyczki, a została ona zawarta przez oszusta. Podkreślił również, że sąd nie zbadał prawidłowości umowy, w której prowizja stanowiła 85% kapitału.

CBZC rozpracowuje grupę oszustów oferujących fałszywe noclegi onlineCBZC rozpracowuje grupę oszustów oferujących fałszywe noclegi onlineMonika Świetlińska

W skardze zaznaczono, że ofiara nadal ponosi konsekwencje kradzieży tożsamości, będąc zmuszoną do spłaty długu, którego nie zaciągnęła. Prokurator Generalny wniósł o uchylenie decyzji sądu i ponowne rozpatrzenie sprawy przez Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!