Ofiaromat, elektroniczna taca. Jak Kościół podąża za technologią
Do polskiego Kościoła weszły w 2019 roku i od tamtego czasu jest ich już kilkaset w świątyniach na terenie naszego kraju. Są alternatywą dla tradycyjnej tacy, która pozwala na wygodniejsze i bezpieczniejsze wpłacanie ofiar. Mowa o ofiaromatach, e-tacy czy daromatach. Czy technologia sprawdza się w kościele? Jak do tematu podchodzą wierni?
- Monika Świetlińska
- /
- 23 stycznia 2023
Czym jest ofiaromat?
Ofiaromat to system bezgotówkowych wpłat do kościoła. To specjalny terminal płatniczy, który pozwala na dokonywanie wpłat na rzecz kościoła za pomocą kart płatniczych, telefonów komórkowych, BLIKA lub innych urządzeń mobilnych. Ofiaromat jest zwykle ustawiony w kościele lub przed kościołem, a użytkownicy mogą wpłacać pieniądze za pomocą swoich urządzeń.
Jest wygodniejszy od tradycyjnej tacy ze względu na to, że pozwala na dokonywanie wpłat bezgotówkowo, co jest szybsze i bardziej komfortowe niż wkładanie gotówki do tacy. Ponadto coraz więcej osób pieniądze trzyma w banku — nie zawsze wierni mieli przy sobie gotówkę. Warto też dodać, że technologia ta zyskała na znaczeniu w czasie pandemii, kiedy unikano kontaktu z pieniędzmi, na których mógł znaleźć się wirus.
Jak ustrzec się przed oszustwami SMS-owymi?Joanna Gościńska
Kościelny wpłatomat jest również bezpieczniejszy niż tradycyjna taca, ponieważ pozwala na uniknięcie przechowywania i przemieszczania gotówki przez kościół, co zmniejsza ryzyko kradzieży. Systemy bezgotówkowe trudniej oszukać, jest do nich trudniejszy dostęp niż do tacy z papierowymi banknotami.
Dodatkowo, w przypadku ofiaromatu, wpłaty są rejestrowane i można łatwo zweryfikować ile i kto wpłacił, choć zwykle parafie zapewniają, że osoby, które chcą pozostać anonimowe, takie pozostają. Ma to znaczenie wówczas, kiedy ksiądz wyczytuje podczas ogłoszeń parafialnych, kto ile ofiarował a niektórzy nie chcą być wyczytywani z imienia i nazwiska.
Ważnym udogodnieniem dla parafii w przypadku tacy jest też to, że zazwyczaj trzeba przeliczać pieniądze po mszy, co jest czasochłonne i bardziej podatne na błędy. Ofiaromaty rozwiązują ten problem. Znacznie ułatwiają zarządzanie finansami kościoła i pozwalają na lepsze planowanie działań. Pozwalają również na śledzenie i ewidencję wpłat, co ułatwia rozliczanie i planowanie przyszłych działań.
Ofiaromaty mogą być używane przez kościoły do różnych celów, takich jak:
- Wsparcie dla parafii,
- Wsparcie dla misji i misjonarzy,
- Pomoc dla potrzebujących w lokalnej społeczności,
- Wsparcie dla różnych inicjatyw charytatywnych i dobroczynnych
- Wsparcie dla remontów kościoła czy budowy nowych
- Wsparcie dla różnych inicjatyw duszpasterskich, np. rekolekcje, pielgrzymki, wyjazdy dla młodzieży
- Wsparcie dla różnych inicjatyw duszpasterskich, np. rekolekcje, pielgrzymki, wyjazdy dla młodzieży
- Opłaty za posługę kancelaryjną, takie jak bierzmowanie, chrzest, małżeństwo itp.
Z dystansem na początku
Początkowo wielu podchodziło do nich z dystansem, e-tace stały się obiektem żartów, jak się jednak okazało kościół chciał aktywnie reagować na nowe przyzwyczajenia wiernych i wyszedł naprzeciw ich aktualnym potrzebom.
Korzystanie z ofiaromatu, e-tacy czy daromatu jest bardzo proste. Wystarczy wybrać na ekranie dotykowym kwotę datku i ją zaakceptować. Niektóre kościoły mają również możliwość zaznaczania na ofiaromatach, jaki jest cel wpłacanych środków — nie tylko jest to tradycyjna taca na bieżące sprawy kościoła, ale np. na misje, na Caritas.
Skutki cyberataków dla małych firmDamian Jemioło
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Pierwszymi kościołami, które jeszcze przed pandemią, w 2019 roku wprowadziły urządzenia były Archidiecezja Krakowska i Archidiecezja Lubelska. Egzotyczna forma wpłacania na kościół była szeroko komentowana w całej Polsce, nawet wieszczono szybkie wycofanie się z tej technologii. Tak się nie stało. Obecnie mamy wiele firm wyspecjalizowanych w tego typu usługach, tzn. montaż gotowego urządzenia czy wsparcie techniczne.
Fintech 2020
Pierwsza z nich, która wprowadziła Elektroniczną Tacę we współpracy z Archidiecezją Krakowską chciała wypracować rozwiązanie, które “stałoby się narzędziem Kościoła dla Kościoła. Tak, aby w bezpieczny i godny zaufania sposób, mogło pomóc instytucjom kościelnym wdrożyć rozwiązania nowych technologii, wychodząc naprzeciw wyzwaniom i potrzebom XXI wieku.”
Rozwiązanie to zostało docenione, dziś wdrożone jest w ponad 100 parafiach w Polsce, “a także zostało ono docenione i wyróżnione przez Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego nagrodą eDukat 2020, oraz nominowane do nagrody Projekt Fintech 2020 za wdrożenie pierwszego w Polsce urządzenia do przekazywania darowizn poprzez transakcje zbliżeniowe.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?