Oszuści podszywają się pod... komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Oszuści nie boją się już nikogo. W najnowszej kampanii opierającej się na fałszywych mailach właśnie podszywają się pod... szefa nowej policyjnej formacji, która ma walczyć z cyberprzestępczością. Jeśli otrzymałeś taką wiadomość, lepiej uważaj!

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 września 2022

Oszuści podszywają się pod CBZC

O sprawie poinformowało samo Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. To właśnie pod komendanta tej nowej jednostki policji zaczęli się podszywać cyberprzestępcy, próbujący uwiarygodnić swoje działania w oczach potencjalnych ofiar. 

Wykorzystują wizerunek policji

Okazuje się, że przestępcy rozsyłają fałszywe maile, które wprost wykorzystują wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek polskiej policji. 

Treść wiadomości jest skonstruowana w taki sposób, by wprowadzić odbiorcę w błąd ws. rzekomego postępowania w związku z popełnionym przestępstwem. Szczegóły dotyczące spraw mają znajdować się w załączniku podpiętym do maila. To nie pierwszy przypadek, w którym oszuści, bazując na strachu, próbują skłonić ofiary do konkretnego działania. W tym przypadku chodzi o kliknięcie i ściągnięcie pliku na swój komputer lub urządzenie mobilne. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma swoje logo! Autorem – policjantCentralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma swoje logo! Autorem – policjantAnna Malinowska

Niebezpieczne załączniki

Jak pokazuje doświadczenie, załączony plik to nic innego jak nośnik złośliwego oprogramowania. Jednym z jego celów może być kradzież danych znajdujących się na komputerze ofiary. Zwykle odbiorcy takich wiadomości, dość łatwo ulegają manipulacji. W tym przypadku oszuści próbują uwiarygodnić swoje działanie, podpisując się jako „Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – Adam Cieślak”

Warto pamiętać, że nawet jeśli ktoś popełnił czyn karalny, nigdy policja, prokuratura, czy inna jednostka nie będzie kontaktowała się z taką osobą za pomocą poczty elektronicznej! To po pierwsze. Po drugie zawsze warto mieć się na baczności, jeśli nadawca jakiejkolwiek wiadomości próbuje wywrzeć na nas presję czasu, oraz konieczność natychmiastowego działania. 

Dokładnie na takiej samej zasadzie działają fałszywe maile, których rzekomym adresatem jest dostawca prądu, gazu, usług telekomunikacyjnych, czy lokalny urząd. Zasada ograniczonego zaufania w sieci w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na walkę z różnego rodzaju oszustwami w sieci. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!