Oszust przejął moje konto na Facebooku. Jak je odzyskać?

Facebook to ciągle największe medium społecznościowe na świecie. I nic dziwnego, że często profile użytkowników tam stają się celem cyberprzestępców. Co zrobić, jeśli twoje konto zostało zhakowane?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 18 grudnia 2023

Co, jeśli haker przejął twoje konto na Facebooku

Przejęcie konta na Facebooku przez hakerów to nie tylko utrata profilu, ale także ryzyko dla twoich danych osobowych i potencjalne zagrożenie dla twoich znajomych. Cyberprzestępcy bowiem często przejmują konta użytkowników, aby wykorzystywać je później w atakach phishingowych. 

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Cyberprzestępcy w zależności od swojego celu mogą zupełnie inaczej podejść do przejmowania twojego konta. W niektórych przypadkach pozmieniane zostaną wszystkie twoje dane osobowe, mail itd. itp. 

A niekiedy haker będzie chciał, aby jego działalność była przez ciebie niewykryta. Oba przypadki są jednak nieprzyjemne w skutkach. 

Sprawdź, czy twoje konto zostało przejęte

Skupmy się najpierw na tym drugim, ukrytym przejęciu – jak sprawdzić, czy twoje konto zostało zhakowane?

Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać na to, że twoje konto na Facebooku zostało przejęte, mowa tutaj o:

  • Braku możliwości zalogowania się na twoje konto – to przypadek drastyczny, gdzie cyberprzestępcy zależało na całkowitym przejęciu;

  • Otrzymaniu maili dotyczących logowania się z zupełnie nowych, niecodziennych lokalizacji (ew. aktywność tę możesz podejrzeć w ustawieniach, przechodząc do dziennika aktywności, a następnie lokalizacji zalogowania);

  • Wiadomościach od znajomych sugerujących, że twoje konto publikuje lub wysyła podejrzane treści;

  • Zmianach w danych twojego profilu;

  • Aktywności, której nie podejmowałeś, tj. np. komentarze, udostępnienia czy lajki.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak odzyskać przejęte konto na Facebooku?

Jeśli cyberprzestępca nie zmienił jeszcze (albo nie miał takiego zamiaru) danych logowania, to musisz wylogować się z podejrzanych sesji, a następnie zmienić hasło, włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, a w drastycznych przypadkach także zmienić maila. 

Przy okazji przejęcia konta na mediach społecznościowych, zawsze warto sprawdzić, czy e-mail również nie został zhakowany, bo jeśli tak, to wszystkie zmiany haseł na portalu społecznościowym pójdą na nic. Przy okazji warto sprawdzać regularnie – zwłaszcza przy większych wyciekach – czy nasze hasła nie wypłynęły. Możemy to zrobić na stronie haveibeenpwned.com.

Jednak jeśli nie masz już dostępu do konta, bo cyberprzestępca zmienił twoje dane dostępowe, to czeka cię nieco dłuższa batalia. W sekcji pomocy Facebooka zgłoś włamanie na twoje konto, postępując zgodnie z instrukcjami.

Ewentualnie skontaktuj się z pomocą techniczną Facebooka, korzystając z oficjalnych kanałów komunikacji. Będziesz musiał udowodnić, że jesteś prawowitym właścicielem konta, dostarczając niezbędne informacje identyfikacyjne. Jeśli Facebook pozytywnie rozpatrzy twoją prośbę – odzyskasz konto. To jednak wymagający proces i w tym czasie cyberprzestępca może narobić wielu szkód. 

Jak usunąć konto na Facebooku?Jak usunąć konto na Facebooku? Michał Górecki

Dlatego zawsze najlepiej jest zapobiegać niż leczyć. Już teraz powinieneś ustawić mocne hasło do swojego konta i regularnie je zmieniać. Oprócz tego zastosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe i co jakiś czas przeglądać dziennik aktywności. To nie sprawi, że haker nie będzie w stanie obejść w żaden sposób tych zabezpieczeń, ale zdecydowanie są to utrudnienia na ścieżce przejęcia twojego konta, co da ci więcej czasu na ew. reakcję.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!