Otrzymaliście „SMS z banku” o próbie oszustwa? Uwaga, to może być oszustwo

Bank nie informuje przez SMS o próbie oszustwa ani kradzieży pieniędzy z konta czy karty. Jeśli otrzymaliście taką wiadomość, lepiej jak najszybciej się jej pozbyć i skontaktować z bankiem.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 grudnia 2021

Oszustwa na "oszustwo"

- Uwaga! Otrzymaliście SMS-a od banku o rzekomej próbie oszustwa? Uważajcie, to może być próba wyłudzenia Waszych danych i pieniędzy! – informuje na swoim profilu CERT Polska i przestrzega przed zbyt pochopnym klikaniem i odpowiadaniem na wszelkiego rodzaju treści niewiadomego pochodzenia.

Zespół CERT Polska obserwuje nową kampanię phishingową, która wykorzystuje wizerunek banków. Do potencjalnych ofiar trafiają wiadomości SMS, których rzekomym nadawcą ma być ich bank. Treść SMS-a sugeruje, że mogła nastąpić próba oszustwa z wykorzystaniem konta bankowego adresata wiadomości i konieczna jest jego szybka reakcja. Odbiorca w tym celu zachęcany jest do wejścia na stronę podaną w linku zamieszczonym w wiadomości.

W rzeczywistości jest to fałszywy panel logowania do bankowości internetowej. Podanie w nim danych da oszustom dostęp do Waszego konta bankowego oraz pozwoli im ukraść zgromadzone na koncie środki.

Jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom?

Nigdy nie odpowiadajcie na podejrzane SMS-y czy maile przesyłane z niewidomych źródeł. Szczególnie jeśli nakłaniają Was do wejścia na jakąś stronę czy kliknięcia w odpowiednio spreparowany link. Nie wolno też pod żadnym pozorem przekazywać żadnych danych, zarówno poprzez formularze jak i bezpośrednio w wiadomości. Jeśli macie wątpliwości, a chcecie być na 100 procent pewni, że nikt nie włamał się na wasze konta i nie ukradł pieniędzy, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem.

Gdzie zgłosić maile, które mogą pochodzić od cyberoszustów?Gdzie zgłosić maile, które mogą pochodzić od cyberoszustów?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeżeli już otrzymaliście taką wiadomość i wpisaliście swoje dane w fałszywym formularzu, oto co należy zrobić:- jak najszybciej skontaktujcie się ze swoim bankiem,- zmieńcie hasło do bankowości internetowej,- jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych, zgłoście to w najbliższym komisariacie Policji.

Czym jest CERT Polska?

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen.pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty. Dzięki prężnej działalności od 1996 roku w środowisku zespołów reagujących, stał się rozpoznawalnym i doświadczonym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego.Od początku istnienia zespołu rdzeniem działalności jest obsługa incydentów bezpieczeństwa i współpraca z podobnymi jednostkami na całym świecie, zarówno w działalności operacyjnej, jak i badawczo-wdrożeniowej.

Od 1998 roku CERT Polska jest członkiem międzynarodowego forum zrzeszającego zespoły reagujące – FIRST, a od roku 2000 należy do grupy roboczej europejskich zespołów reagujących – TERENA TF-CSIRT i działającej przy niej organizacji Trusted Introducer. W 2005 roku z inicjatywy CERT Polska powstało forum polskich zespołów abuse – Abuse FORUM, natomiast w 2010 roku CERT Polska dołączył do Anti-Phishing Working Group, stowarzyszenia gromadzącego firmy i instytucje aktywnie walczące z przestępczością w sieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!