Pierwszy bank w Polsce przenosi bankowość elektroniczną do chmury AWS

Bank Pocztowy przenosi swoją bankowość elektroniczną do chmury obliczeniowej Amazon Web Services (AWS). To pierwsza taka decyzja wśród polskich banków. Co to oznacza w praktyce?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 24 stycznia 2023

Bank Pocztowy stawia na AMS

Połączenie bankowości elektronicznej z chmurą Amazon Web Services ma zapewnić Bankowi Pocztowemu redukcję kosztów związanych z infrastrukturą IT, ale też umożliwić szybsze wdrażanie nowych usług. Jak wskazuje sam bank – przeprowadzono testy, potwierdzające wydajność oraz zgodność wybranych rozwiązań z regulacjami obowiązującymi w Polsce.

Bank Millennium z nowymi usługami. Sztuczna inteligencja i e-vouchery do aplikacjiBank Millennium z nowymi usługami. Sztuczna inteligencja i e-vouchery do aplikacjiMikołaj Frączak

Według Banku Pocztowego przeniesienie bankowości do AMS podczas testów zapewniło wyższe tempo wdrażania nowych funkcjonalności. Testy trwały przez 5 miesięcy i organizacja jest obecnie gotowa na rozpoczęcie migracji swoich usług. Cały proces odbył się we współpracy z AWS oraz jego partnerem – firmą Tameshi.

Kiedy Bank Pocztowy przeniesie się do AMS?

Jak wskazuje Jacek Presz – dyrektor biura zarządzania IT Banku Pocztowego – cały proces migracji do chmury AMS potrwa do końca 2023 r. Presz podkreśla również, że przenoszenie usług bankowych do chmury to na zachodzie popularny trend i efekty takich rozwiązań są widoczne coraz częściej. 

- Aby przenieść bankowość do chmury obliczeniowej, Bank Pocztowy musi przestrzegać restrykcyjnych regulacji Komisji Nadzoru Finansowego. Cały proces musi być też zgodny z jego własnymi rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa, dostępności i wydajności. Z tego powodu Bank Pocztowy potrzebował rozwiązania, które mogłoby automatycznie sprawdzać, czy obciążenia i zasoby w chmurze są zgodne z narzuconymi regułami. Tego między innymi dotyczyły testy, które poprzedziły migrację – komentuje Maciej Cetler, CEO Tameshi.

Getin Bank pod ostrzałem cyberprzestępcówGetin Bank pod ostrzałem cyberprzestępcówMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy bankowość w chmurze jest bezpieczna?

Rodzi się tylko pytanie, czy to na pewno rozsądne rozwiązanie dla instytucji finansowej? W bezpieczeństwo usług chmurowych powątpiewa część użytkowników. Wszystko zaczęło się już lata temu, kiedy spora liczba nagich zdjęć celebrytek wypłynęła do internetu. A większość z nich była trzymana przez nie właśnie w chmurze. 

Jednak jak wskazują eksperci z serwisu winsoftech.com – rozwiązania chmurowe dla bankowości są raczej bezpieczne. Według raportu CAGR rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa w chmurze odnotowują 33,1% wzrostu w sektorze bankowym. Ponadto z danych IBM wynika, że 91% instytucji finansowych aktywnie korzysta już z usług w chmurze lub planuje to robić w przyszłości. 

Rozwiązania chmurowe oferują m.in. zwiększone bezpieczeństwo danych. Tj. ich wyciek jest mniej prawdopodobny niż w przypadku systemów lokalnych. Wątpliwości budzi jednak to, czy czuwanie nad tym bezpieczeństwem powinno spocząć na kontrowersyjnym bigtechu, jakim niewątpliwie jest Amazon.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!