SPAM jako istotne zagrożenie bezpieczeństwa
Każdy z nas doskonale wie, czym jest SPAM. Niechciane wiadomości, które otrzymujemy na nasze skrzynki e-mail są obecnie jednym z największych zagrożeń cyberbezpieczeństwa dla użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android. Niestety SPAM stał się elementem naszego codziennego, internetowego życia. Istnieje praktycznie od początku życia internetu, ponieważ pierwsze niechciane wiadomości do internautów dochodziły już w 1978 roku!
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 30 stycznia 2023
SPAM żerujący na wojnie w Ukrainie
Dzień po wybuchu wojny w Ukrainie ogromna ilość internautów odebrała wiadomość z prośbą o pomoc dla ofiar wojny. Podszywający się pod poszkodowany naród Ukraiński hakerzy prosili o datki, które miały zasilić jej internetowy portfel BitCoin. W e-mailu była opisana tragiczna historia kobiety, która w wyniku wojny straciła męża, wszystkie pieniądze i nie ma nic do jedzenia. Największe podejrzenie wzbudza tu prośba o nietypowe datki w formie kryptowaluty Bitcoin.Nie od dzisiaj wiadomo, że ta wojna toczy się także w internecie. Zaangażowali się w nią hakerzy Anonymous oraz armia rosyjskich hakerów. Ich najważniejszym zadaniem jest sianie dezinformacji, która ma zdestabilizować społeczeństwo.
Facebook bierze się za hejt i spam na grupachMikołaj Frączak
Spamerskie ataki związane z COVID-19
Jak sprawa wygląda na przestrzeni ostatnich kilku lat? Wydawałoby się, że będzie bezpieczniej, a jest coraz gorzej. Posłużę się tu przykładem informacji wykorzystujących w treści COVID-19. W połowie lutego 2020 roku odnotowywano zaledwie kilkaset ataków spamerskich o podobnej tematyce. Miesiąc później, w marcu 2020 roku było ich już ok 2500 dziennie według danych HIPAA. Pełen raport w języku angielskim można przeczytać klikając TUTAJ.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak zadbać o bezpieczeństwo poczty elektronicznej?Jan Wróblewski
Inne znane ataki z ostatnich lat
Raport Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) mówi o jednym z większych ataków spamerskich. W sierpniu 2019 roku mówi o tym, że wiadomości z kategorii SPAM, które zawierały złośliwe pliki obrazów dysków ISO wykorzystano do rozprzestrzeniania oprogramowania LokiBot i trojana (RAT) FlawedAmmyy. Umożliwiał on zdalny dostęp do komputera ofiary. W podobny sposób nieco szybciej rozpowszechniono trojana TrickBot oraz Negasteal, RAT Ave Maria i malware Pawload.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?