Podpowiadamy, jak chronić dysk zewnętrzny przed uszkodzeniem

W wielu działalnościach gospodarczych zewnętrzny dysk twardy odgrywa tak samo ważną rolę, jak stałe połączenie z siecią czy obsługa firmowych skrzynek e-mail. Jego rola jest wręcz kluczowa. To jedna z głównych przyczyn, dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo dysku i gromadzonych tam danych.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 lipca 2021

Co wyróżnia dobrze zabezpieczony dysk twardy zewnętrzny?

Na pewno nie można stawiać na uniwersalność, przynajmniej nie w pełni. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje jednolity standard, który zawsze zapewni sto procent bezpieczeństwa takiemu dyskowi, bez względu na to, czy będzie to dysk talerzowy HDD, SSD czy może eMMC. 

Bezpieczeństwo dysku w dużej mierze zależy też od sposobu jego wykorzystywania. Im trudniejsze warunki pracy dysku, tym bardziej musimy wysilić się, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Zupełnie inaczej trzeba więc podejść do kwestii przechowywania danych w biurze, a inaczej na przykład na hali produkcyjnej czy w tartaku. 

Bezpieczeństwo dysku w dużej mierze polega na ochronie go przed dostępem ze strony osób do tego niepowołanych. Jeśli pracownicy są przeszkoleni i wiedzą, że przechowywane w cyfrowej formie dane są wrażliwe na warunki atmosferyczne (nawet jeśli kieszeń dysku jest dodatkowo wzmocniona) to szanse na to, że nośnik będzie nam służył przez wiele lat, znacznie rosną.

Jak chronić dysk przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Dużo daje już choćby kupiona w sklepie z elektroniką użytkową kieszeń. Nawet te, które wykonane są z plastiku, zapewnią nam już choćby podstawową odporność na upadki czy przypadkowy kontakt z cieczą. Naturalnie w ograniczonym zakresie.

Czym zajmuje się inspektor środowiskowy?Czym zajmuje się inspektor środowiskowy?Michał Górecki

O wiele lepiej będzie jednak zainwestować pieniądze w kieszeń ochronną z prawdziwego zdarzenia, czyli taką, która jest odporna na wodę oraz kurz i pył. Można tu wskazać na przykład takie standardy jak IP67 lub IP78, a także normy MIL-STD. 

Zawsze powinniśmy jednak pamiętać o tym, że zdecydowana większość urządzeń ochronnych nie jest w stanie chronić naszego dysku przed jego największym wrogiem: rozmagnesowaniem. Szczególnie podatne na uszkodzenia w ten sposób są elektroniczne nośniki SSD, jednak HDD też nie radą sobie z nim wzorowo.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak chronić pendrive’a lub zewnętrzną kartę pamięci SD? W tym przypadku jednym z największych zagrożeń jest po prostu ich zgubienie. Warto zainwestować w smycz lub specjalną wsuwkę do portfela, dzięki czemu łatwiej będzie nam przechowywać tak nieduże nośniki danych.

Przechowywanie danych to nie tylko kwestia urazów mechanicznych

Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że jednymi z największych zagrożeń nośników jest złośliwe oprogramowanie. Niestety, ale z roku na rok hakerzy wypuszczają coraz to doskonalsze wersje wirusów, dlatego ochrona swoich danych to proces, który wymaga od nas wiele uwagi.

Zawsze warto postawić na synchronizowanie danych z fizycznego dysku zewnętrznego z chmurą danych. Może to być zarówno chmura firmowa, jak i taka, którą opłacamy u zewnętrznego dostawy usług. Powinniśmy też poważnie zastanowić się nad nadaniem praw do podglądu i edycji plików wybranym użytkownikom. Im mniej osób może usuwać pliki z nośnika, tym lepiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!