Przegląd narzędzi do testowania penetracyjnego - jak sprawdzić odporność swojej firmy na ataki?

Testowanie penetracyjne to zestaw czynności, bez których nie może się obejść żadna firma, która chce zapewnić sobie jak najwyższą ochronę w sieci. Mają za zadanie wychwycić luki w systemie zabezpieczeń i podatność na cyberataki. Na rynku istnieje szereg narzędzi, które niewątpliwie przydadzą się w procesie testowania.

  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 4 maja 2023

Utrzymanie bezpieczeństwa firmy w sieci stanowi dzisiaj nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę postęp technologiczny, a co za tym idzie, mnogość wszelakich cyberzagrożeń. Aby skutecznie bronić się przed atakami hakerskimi, należy posiadać niezawodną ochronę, której skuteczność można zbadać za pomocą testów penetracyjnych. Testy penetracyjne to nic innego jak kontrolowane ataki hakerskie, które mają za zadanie sprawdzić poziom zabezpieczeń funkcjonujących w danej firmie.

Czym jest test penetracyjny? Kiedy najlepiej go przeprowadzić?Czym jest test penetracyjny? Kiedy najlepiej go przeprowadzić?Damian Jemioło

Do przeprowadzenia testów przydadzą się odpowiednie narzędzia, które pomogą ocenić bezpieczeństwo firmy:

1. Acunetix

To w pełni zautomatyzowany skaner sieciowy, który samodzielnie indeksuje strony internetowe i wyszukuje luki w zabezpieczeniach. Sprawdza się przy obsłudze HTML5, JavaScript, a także systemów CMS. Zapewnia głębokie skanowanie, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia fałszywie pozytywnych wyników. Przeprowadza szczegółowe badania pod kątem Cross-Site scripting (jest to rodzaj ataku, polegający na umieszczeniu na stronie kodu, który wyświetlony innym użytkownikom, może doprowadzić ich do wykonania niepożądanych czynności) oraz SQL Injection (to atak, w wyniku którego do aplikacji zostaje dodany fragment zapytania SQL, np. do pola w formularzu, w celu przechwycenia dostępu do konta). 

2. Netsparker 

Kolejny automatyczny skaner, wykrywający luki w zabezpieczeniach, dostępny dla systemu Windows. Identyfikuje zagrożenia w postaci SQL Injection, Cross-Site scripting w aplikacjach i interfejsach API sieci Web. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników uzyskiwania wyników fałszywie pozytywnych wśród testów automatycznych tego typu.  

3. Hackerone

To narzędzie działające na hakerskiej platformie, które natychmiast generuje raport w sytuacji wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia. Potrafi znaleźć i naprawić krytyczne luki w zabezpieczeniach. Posiada opcję podłączenia do narzędzi typu Slack, GitHub i Jira, w celu komunikacji i współpracy z zespołem.

4. Core Impact

Oferuje największą bibliotekę exploitów na rynku, a także umożliwia uruchomienie darmowych exploitów. Narzędzie to pozwala na odtworzenie wieloetapowych ataków i wyjaśnienie, w jaki sposób zewnętrzne urządzenia i aplikacje otwierają ścieżkę do krytycznych systemów. Pokazuje z jakimi konsekwencjami można mieć do czynienia w przypadku istnienia poszczególnych luk w zabezpieczeniach.

5. RATA Web

To internetowy skaner luk w zabezpieczeniach witryn internetowych. Aby móc z niego korzystać nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, ani instalacja sprzętu, czy oprogramowania. Wystarczy kilka kliknięć, aby przeskanować aplikację i otrzymać raport z wynikami. 

6. Metasploit

Jest zaawansowanym narzędziem, którego można używać do testowania piórem. Jego działanie oparte jest na zasadzie exploitów, czyli kodu, który może przekroczyć środki bezpieczeństwa i wejść do aplikacji. Gdy znajdzie się w środku systemu, uruchamia kod, który wykonuje określone operacje. Przeznaczony jest do użytkowania w systemach Linux, Apple Mac OS X i Windows. 

7. Wireshark 

Jest analizatorem sieci i stanowi cenne narzędzie dla administratorów sieci. Pozwala śledzić pakiety przesyłane przez dany interfejs i dzięki temu rozwiązywać problemy z aplikacjami sieciowymi.

8. Intruder

Kolejny skaner luk w zabezpieczeniach. Pozwala na identyfikację błędnych konfiguracji, brakujących poprawek i typowych problemów z aplikacjami internetowymi. Umożliwia integrację z głównymi dostawcami chmur oraz z narzędziami takimi jak Jira i Slack. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!