Ważny dokument trafił do SPAM-u? Odbiorca ma obowiązek go odczytać

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach Internet, w tym skrzynki pocztowe, są zalewane wiadomościami oznaczonymi jako spam. W związku z tym, wielu użytkowników, w szczególności instytucje i urzędy, decyduje się na zastosowanie skutecznych rozwiązań antyspamowych, takich jak filtry, w następstwie czego dochodzi czasem do przeoczenia niektórych ważnych wiadomości, które omyłkowo są traktowane jako spam. 

  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 12 maja 2023

Korespondencja elektroniczna z urzędami

Coraz częściej wymiana dokumentów, wniosków i innych istotnych wiadomości między obywatelami a urzędem realizowana jest drogą elektroniczną. Czasem zdarza się, że wiadomość, np. z wnioskiem, trafi do spamu i tym samym zostanie prawdopodobnie przeoczona przez urzędnika. Wnioskodawca, nie doczekawszy się odpowiedzi w wyznaczonym terminie, może skierować sprawę do sądu, pozywając urząd o bezczynność.

Postępowania przeciwko urzędom

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w 2022 roku w sprawie, w której powódka zaskarżyła wójta o bezczynność, ponieważ nie otrzymała w wyznaczonym terminie odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej (a wiadomość z wnioskiem, jak się potem okazało, trafiła do folderu ze spamem), orzekł, że to na organie spoczywa odpowiedzialność za taką konfigurację oraz zorganizowanie obsługi technicznej poczty elektronicznej, aby zagwarantować bezproblemowy i bezzwłoczny odbiór przesyłanych podań i stwierdził jednocześnie bezczynność organu. 

SPAM jako istotne zagrożenie bezpieczeństwaSPAM jako istotne zagrożenie bezpieczeństwaAnna Petynia-Kawa

Podobnie sprawa miała się w Białymstoku w 2021 roku, gdzie fundacja zwróciła się z prośbą do dyrektora urzędu pracy o udostępnienie informacji publicznej. Wniosek trafił do spamu, dyrekcja z tego powodu nie odpowiedziała na wniosek, a fundacja zaskarżyła go o bezczynność. Dyrektor wniósł o oddalenie skargi, tłumacząc, że wniosek trafił w niewłaściwe miejsce, czyli do spamu i został niezauważony. Sąd jednak, pomimo tego, że fundacja otrzymała wiadomość od dyrektora po wniesieniu skargi, uznał bezczynność urzędu. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Odbiorca ma obowiązek odczytania wiadomości

Fakt, że podanie wysłane w wersji elektronicznej zostało zakwalifikowane przez pocztę jako spam, nie pozbawia obowiązku organu do jego odebrania i odczytania. Jeśli na oficjalnej stronie internetowej organu umieszczony jest adres poczty elektronicznej, wówczas to on ponosi wszelkie konsekwencje wynikające z niesprawnego funkcjonowania poczty. Pracownik, który obsługuje pocztę, powinien przeglądać całą otrzymywaną korespondencję, również tą, która została oznaczona jako spam. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!