Social media dla nieletnich tylko za zgodą dorosłych?

Nieletni na social mediach to temat coraz częściej podejmowany na forum społecznym. W tle pojawiają się głosy o konieczności wprowadzenia ograniczeń. W świetle najnowszych badań, ponad 75% Polaków popiera wprowadzenie takiego zakazu, zaś eksperci podkreślają potrzebę uregulowania prawnego tego zagadnienia. Jak wygląda sytuacja w Polsce i na świecie?

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 maja 2023

Polacy za zakazem

Według badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i platformę ePsycholodzy.pl, przeszło 75% dorosłych Polaków jest za wprowadzeniem jakiejś formy zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez osoby niepełnoletnie bez zgody rodziców bądź opiekunów prawnych. Tylko 10% respondentów uważa, że nie powinno być żadnych obostrzeń.

Bezpieczna poczta elektroniczna i social media. PoradnikBezpieczna poczta elektroniczna i social media. PoradnikAnna Petynia-Kawa

- Polacy, podobnie jak inni użytkownicy, stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń, które niesie za sobą korzystanie z mediów społecznościowych. Sami twórcy platform widzą również, że muszą współpracować z rodzicami i opiekunami — skomentowala Martyna Różycka, kierowniczka działu reagowania na nielegalne treści w internecie Dyżurnet.pl, NASK.

Konsekwencje korzystania z social mediów

Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych przez młodzież niesie ze sobą liczne zagrożenia, takie jak poczucie samotności, wzmocnienie izolacji, czy niska samoocena wynikająca z porównywania się z innymi.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Media społecznościowe mogą przyczyniać się do wypaczenia obrazu samego siebie, zwłaszcza wśród młodych użytkowników – zauważył psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl.

Dozwolone od lat...

Badanie pokazuje, że prawie 28% respondentów uważa, że zakaz korzystania z social mediów powinien dotyczyć tylko osób poniżej 13. roku życia, podczas gdy 23% opowiada się za ograniczeniem dla osób poniżej 15. roku życia.

- Obecne regulaminy niektórych platform pozwalają na zakładanie kont od 13. roku życia. Wyniki badania mówią o chęci poprawy bezpieczeństwa najmłodszych internautów - zauważył Michał Pajdak, współautor badania.

Sytuacja na świecie

We Francji niedawno przyjęto ustawę, zgodnie z którą osoba poniżej 15. roku życia potrzebuje zgody rodziców na rejestrację w portalu społecznościowym, takim jak TikTok czy Snapchat. 

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie?Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie?Anna Petynia-Kawa

Ta uchwała jest obecnie procedowana w Senacie Francji. Niemniej, proces ten jest dowodem na to, że europejskie kraje coraz częściej zwracają uwagę na konieczność regulacji dostępu nieletnich do mediów społecznościowych.

Sytuacja w Polsce

Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce na bieżąco analizuje wszelkie sygnały dotyczące zagrożeń w cyberprzestrzeni, w tym te związane z funkcjonowaniem mediów społecznościowych. 

Decyzje dotyczące TikToka, jednej z najpopularniejszych platform społecznościowych, podejmowane są w sposób autonomiczny przez poszczególne kraje oraz organy Unii Europejskiej, z troską o ochronę danych użytkowników przed ich zbieraniem przez tzw. podmioty trzecie. 

Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie dowodów na to, że aplikacja TikTok jest niebezpieczna dla użytkowników. Komisja odpowiedziała, że nie dysponuje konkretnymi dowodami na taką tezę.

Ograniczenia czy edukacja?

Eksperci zgodnie zauważają, że wprowadzanie zakazów nie jest jedynym i najważniejszym rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Martyna Różycka, kierowniczka działu reagowania na nielegalne treści w internecie Dyżurnet.pl, NASK, podkreśliła, że równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest edukacja i budowanie świadomości. 

Dzieci i młodzież powinny być nauczone właściwego reagowania na treści, które budzą ich niepokój, a także umiejętności budowania własnej odporności na negatywne zjawiska w sieci.

Z kolei Michał Pajdak, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl, zauważył, że coraz częściej mówi się o wpływie mediów społecznościowych na stan psychiczny młodych osób. 

Dziecko bezpieczne w sieci. Projekt ustawyDziecko bezpieczne w sieci. Projekt ustawyAnna Petynia-Kawa

W badaniu przeprowadzonym w USA, ponad 50% Amerykanów uważa, że media społecznościowe są w największej mierze odpowiedzialne za wzrost depresji wśród nastolatków. W Polsce sytuacja może wyglądać bardzo podobnie.

Choć Polacy są zdecydowanie za wprowadzeniem pewnych ograniczeń w dostępie nieletnich do mediów społecznościowych, eksperci zwracają uwagę na to, że sama regulacja prawna to nie wszystko. W równym stopniu ważna jest edukacja, budowanie świadomości i uczenie młodych ludzi odpowiedzialnego korzystania z sieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!