Bezpieczna poczta elektroniczna i social media. Poradnik

Media społecznościowe i poczta elektroniczna stały się integralną częścią naszego życia. Korzystamy z nich nie tylko w celach prywatnych, ale i w pracy. Warto pamiętać o zasadach ich bezpiecznego używania. Dzięki temu możemy uniknąć naprawdę poważnych konsekwencji. 

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 20 stycznia 2023

Korzystaj z komputera zgodnie z jego przeznaczeniem 

Pamiętaj o bardzo prostej zasadzie. Z komputera oraz telefonu służbowego korzystaj tylko w celach służbowych. Pod żadnym pozorem nie udostępniaj ich również członkom rodziny. Nie odczytuj na nich także prywatnej poczty elektronicznej. Podobnie z komputerem prywatnym — nie otwieraj na nim służbowej skrzynki pocztowej.  

Bezpieczne hasła i logowanie

Kolejnym aspektem związanym z korzystaniem z mediów społecznościowych oraz skrzynek email jest używania haseł w celu uwierzytelniania logowania. Zawsze sprawdzaj, czy domena w której masz okno logowania nie wygląda podejrzanie, przykładowo nie ma jakichś błędów. Pamiętaj o tym, by ignorować wszelkie prośby o podanie hasła. Nawet w wypadku, jeśli będzie on wyglądał bardzo autentycznie i oficjalnie. Często jest w nim także groźba dezaktywacji konta. Zignoruj to!

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak utworzyć silne hasło i czego unikać przy jego tworzeniu?Jak utworzyć silne hasło i czego unikać przy jego tworzeniu?Michał Górecki

Jak stworzyć hasło? 

W swojej codziennej aktywności w internecie stosuj długie hasła. Powinny mieć więcej niż 14 znaków. Nie wiesz, w jaki sposób to zrobić? Wymyśl długą frazę, która ma kilka słów, zastosujesz w niej znaki specjalne, duże i małe litery. 

Pamiętaj! Nie używaj jednego hasła do wielu kont, szczególnie takich, które zawierają dane bardzo wrażliwe, przykładowo Profil Zaufany, bankowość elektroniczna. 

Uważaj na podejrzane wiadomości, które często: 

  • zawierają załączniki, najczęściej archiwa oraz dokumenty Office ze specjalnym hasłem, które jest podane w treści wiadomości, 
  • jakiekolwiek wiadomości, które zmuszają do natychmiastowej reakcji. 

Jeśli otrzymałeś na oficjalną, służbową skrzynkę taką podejrzaną informację, która może być potencjalnie niebezpieczna, zgłoś to administratorowi sieci oraz skrzynki online. Maile otrzymane na prywatne skrzynki można przesłać na [email protected]. Informacje na temat podejrzanych wiadomości znajdziesz na  https://incydent.cert.pl.  

Jak działa menedżer haseł?Jak działa menedżer haseł?Michał Górecki

Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego 

Jeśli tylko dane medium społecznościowe lub poczta elektroniczna umożliwiają logowanie dwuskładnikowe, skorzystaj z takiej możliwości. Pozwala dodatkowo zabezpieczyć Twoje konto przed włamaniem. Najbezpieczniejszym drugim składnikiem uwierzytelniania, a zarazem jedynym, który wykazuje odporność na ataki phishingowe jest token sprzętowy U2F. 

Co jeszcze? Standardowe reguły bezpieczeństwa

Ważne jest regularne aktualizowanie systemu operacyjnego, z którego korzystamy oraz programów używanych na komputerze, także pocztowych. Miej zawsze aktualny program antywirusowy. 

Małe firmy atakowane poprzez Instagram, a operatorzy nic z tym nie robiąMałe firmy atakowane poprzez Instagram, a operatorzy nic z tym nie robiąAnna Malinowska

Jeśli tylko zaczniesz podejrzewać, że ktoś włamał się na Twoje media społecznościowe, sprawdź ostatnie logowania. W Twoim profilu jest dostępna historia logowania. Możesz tam także zakończyć wszystkie aktywne sesje lub użyć opcji wyloguj ze wszystkich urządzeń. Ponadto, od razu zmień hasło! 

Stosowanie się do tych prostych zasad z pewnością zwiększy bezpieczeństwo Twojego codziennego korzystania z internetu.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!