Uważaj na oszustów - maklerów i doradców inwestycyjnych

Właśnie trwa kolejny atak oszustów, którzy dzwonią do różnych osób podając się za pracowników Komisji Nadzoru Finansowego. By brzmieć bardziej autentycznie podają się za pracowników o imionach i nazwiskach, które są dostępne na stronach www KNF. Bądź ostrożny! Nie daj się oszukać!

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 23 stycznia 2023

Vishing — forma cyberoszustwa 

W taki sposób działa vishing. Cyberprzestępca podaje się najczęściej za osobę, której dane osobowe można znaleźć w internecie. W taki sposób oszust ma zyskać zaufanie osoby, do której zadzwonił, co ma mu ułatwić działanie. Często podczas rozmowy skłania on do instalacji programu na komputerze, podania danych poufnych np. do logowania się do bankowości internetowej.

Pod kogo podszywają się oszuści? 

Coraz częściej również podają się nie tylko za pracowników Urzędu KNF, ale i za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Używają przy tym danych osobowych, które są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF. Dane pracowników, pod których się podszywają znajdują m.in. na listach maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Phishing, vishing, smishing i quishing. W 2021 cyberprzestępcy szukali różnych sposobów na oszustwoPhishing, vishing, smishing i quishing. W 2021 cyberprzestępcy szukali różnych sposobów na oszustwoMichał Górecki

Co zrobić w przypadku odebrania podejrzanego telefonu?

Podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa? Zachowaj szczególną ostrożność! Jeśli zadzwoniła do Ciebie osoba, która podaje się za pracownika Urzędu KNF, maklera lub brokera finansowego, nie wykonuj żadnego przelewu należności. W pierwszej kolejności dopytaj się, w imieniu jakiego podmiotu dzwoni. 

Istotne jest to, że Urząd KNF nie ma w zakresie swoich kompetencji egzekwowania jakichś kosztów, podatków, opłat za certyfikaty. Jeśli zatem odebrałeś taki telefon, jak najszybciej udaj się na policję i zgłoś próbę oszustwa! Po odczekaniu minimum 30 sekund znajdź numer telefonu instytucji z której rzekomo odebrałeś telefon i zgłoś informację o próbie oszustwa.   Ponadto: 

Nie panikuj! Działaj w sposób przemyślany. W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!