Uważaj na oszustów - maklerów i doradców inwestycyjnych
Właśnie trwa kolejny atak oszustów, którzy dzwonią do różnych osób podając się za pracowników Komisji Nadzoru Finansowego. By brzmieć bardziej autentycznie podają się za pracowników o imionach i nazwiskach, które są dostępne na stronach www KNF. Bądź ostrożny! Nie daj się oszukać!
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 23 stycznia 2023
Vishing — forma cyberoszustwa
W taki sposób działa vishing. Cyberprzestępca podaje się najczęściej za osobę, której dane osobowe można znaleźć w internecie. W taki sposób oszust ma zyskać zaufanie osoby, do której zadzwonił, co ma mu ułatwić działanie. Często podczas rozmowy skłania on do instalacji programu na komputerze, podania danych poufnych np. do logowania się do bankowości internetowej.
Pod kogo podszywają się oszuści?
Coraz częściej również podają się nie tylko za pracowników Urzędu KNF, ale i za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Używają przy tym danych osobowych, które są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF. Dane pracowników, pod których się podszywają znajdują m.in. na listach maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Co zrobić w przypadku odebrania podejrzanego telefonu?
Podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa? Zachowaj szczególną ostrożność! Jeśli zadzwoniła do Ciebie osoba, która podaje się za pracownika Urzędu KNF, maklera lub brokera finansowego, nie wykonuj żadnego przelewu należności. W pierwszej kolejności dopytaj się, w imieniu jakiego podmiotu dzwoni.
Istotne jest to, że Urząd KNF nie ma w zakresie swoich kompetencji egzekwowania jakichś kosztów, podatków, opłat za certyfikaty. Jeśli zatem odebrałeś taki telefon, jak najszybciej udaj się na policję i zgłoś próbę oszustwa! Po odczekaniu minimum 30 sekund znajdź numer telefonu instytucji z której rzekomo odebrałeś telefon i zgłoś informację o próbie oszustwa. Ponadto:
nie instaluj żadnego oprogramowania oraz żadnych aplikacji, które pochodzą z nieznanego Ci źródła,
nie podawaj numerów dokumentów, numeru karty płatniczej, kodu CVV,
nie podawaj przez telefon żadnych własnych danych, które np. służą do logowania się do systemu bankowego.
Phishing, smishing, vishing. Oto największe cyberzagrożenia w sezonie wyprzedażowymMikołaj Frączak
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?