Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie?

Czym skorupka za młodu nasiąknie… — znacie to powiedzenie? Warto je stosować w wielu aspektach naszego codziennego funkcjonowania, również w edukowaniu naszych dzieci. Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważne. Dzieci od najmłodszych lat korzystają z internetu i urządzeń mobilnych. 

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 30 marca 2023

Bezpieczne zachowania w internecie 

Dzieci i młodzież wykorzystują internet do nauki oraz rozrywki. Warto monitorować ich zachowania w sieci. W zależności od wieku Twojego dziecka do codziennych rozmów wprowadzaj zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Uczulaj je na fakt, że w internecie można spotkać różnych ludzi, także takich, którzy nie mają dobrych intencji. Jeśli dziecko ma internetowych przyjaciół, postaraj się ich poznać — tak, jak ich przyjaciół z osiedla czy szkoły.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka korzystającego z Instagrama?Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka korzystającego z Instagrama?Michał Górecki

Nim Twoje dziecko otrzyma od Ciebie sprzęt z dostępem do internetu, skonfiguruj na urządzeniu program antywirusowy, sprawdź, czy są na nim np. filtry kontroli rodzicielskiej. Możesz również włączyć ograniczenia czasowe. Poproś, a wręcz wymagaj od dziecka, by w przypadku jeśli coś je przestraszy albo mocno zdziwi, zgłaszało Ci taką informację. 

Nie publikuj zdjęć dziecka w niekompletnym stroju, z plaży, basenu. Mogą być one bardzo atrakcyjne dla osób o pedofilskich skłonnościach. Unikaj publikacji zdjęć dzieci, które mogą je ośmieszać — to pokazuje Twój brak szacunku do drugiej osoby. 

Pamiętaj o reagowaniu na szkodliwe materiały, które dostrzeżesz w sieci. Można je zgłaszać do moderacji serwisów społecznościowych i nie tylko.   

Jak powiadomić dziecko o naruszeniu jego danych osobowych?Jak powiadomić dziecko o naruszeniu jego danych osobowych?Dorota Kraskowska

Uświadom dziecko, że publikowanie niektórych informacji, np. mówiących o byciu na wakacjach albo zajęciach pozalekcyjnych może sprowokować niechciane działania. Może to zachęcić do włamania do mieszkania albo porwania dziecka. Możesz je zgłosić także na stronie www.dyzurnet.pl

Dziecko utrzymuje kontakt z niebezpiecznym nieznajomym — co robić? 

Pamiętaj, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko kontaktuje się z kimś potencjalnie niebezpiecznym? Nie podejmuj samodzielnie kontaktu z podejrzaną osobą. Możesz ją spłoszyć albo utrudnić działania odpowiednich służb, czyli policji. 

Ponadto zabezpiecz dowody, nie kasuj ich. Przede wszystkim zabezpiecz wszystkie rozmowy (przykładowo robiąc print screeny) i przesłane przez taką podejrzaną osobę materiały, w szczególności pornografię, informacje na temat niebezpiecznych substancji, diet, itd.). Warto zabezpieczyć także materiały, które stworzyło Twoje dziecko.

Dajesz dziecku telefon do szkoły? Musisz go zabezpieczyć!Dajesz dziecku telefon do szkoły? Musisz go zabezpieczyć!Martyna Kowalska

Podejmij kontakt z policją, wydrukuj kopie najważniejszych wiadomości. Możesz w tym celu zgłosić się na komisariat Policji odpowiedni dla Twojego miejsca zamieszkania, albo zwrócić się do wyspecjalizowanych zespołów www.116111.pl, www.dyzurnet.pl. Drugi sposób działania, to skontaktowanie się z psychologiem szkolnym.

Co ważne, pamiętaj o tym, że Twoje dziecko może być pod silnym wpływem osoby, którą uważa za swojego przyjaciela. Wspieraj je i nie obwiniaj za zaistniałą sytuację. Zwracaj uwagę na wszystkie możliwe kanały komunikacji, z których korzysta dziecko.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!