Netykieta - zasady korzystania z sieci

Czy pamiętasz zasady netykiety? Warto je sobie przypomnieć. Obecnie wszystkie działania, które wykonujemy w życiu realnym, przeniosły się do internetu. Codziennością dla nas stały się media społecznościowe, zakupy online, zarządzanie pracą pracowników przy pomocy specjalnych aplikacji. Wiele osób błędnie uważa, że internet daje im anonimowość i nie ma granic dobrego zachowania. Właśnie tu z pomocą przychodzi nam netykieta.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 31 marca 2023

Netykieta — co to jest? 

Netykieta to, najprościej rzecz ujmując, zbiór zasad dotyczących dobrego oraz bezpiecznego zachowania w Internecie. Powinniśmy dbać o interpunkcję oraz nie popełnianie błędów ortograficznych. Ponadto nie należy nadużywać emotikonów w naszych wiadomościach. Nie nadużywajmy również wielkich liter, ponieważ w internecie są one odbierane jako krzyk. Starajmy się nie być agresywni w swoich wypowiedziach.

Zmiana czasu a technologia – nie zawsze wszystko odbywa się automatycznieZmiana czasu a technologia – nie zawsze wszystko odbywa się automatycznieMichał Górecki

Szanujmy innych użytkowników

Jedną z podstawowych zasad netykiety, która bardzo często jest łamana przez użytkowników internetu, jest pamiętanie o wzajemnym szacunku wobec innych osób, które korzystają z internetu.

Nawet w sytuacji, w której nie zgadzamy się z naszym internetowym rozmówcą, mamy obowiązek wyrażania się w sposób kulturalny. Nie możemy krzywdzić innych użytkowników internetu naszymi wypowiedziami. Zakazany jest hejt oraz obrażanie innych. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ważną zasadą jest szanowanie zdania innych ludzi, nawet odmiennego, na wiele tematów. Nie bądź trollem, nie podsycaj konfliktów w internecie.

Prawa autorskie w internecie 

Wielu użytkowników zapomina o istnieniu praw autorskich. Netykieta mówi jasno: nie ściągaj nielegalnie muzyki, ebooków, filmów oraz innych plików. Staraj się korzystać z oficjalnych platform, które są poświęcone rozrywce. Są one legalne. Wybierając na nich utwory ulubionych wykonawców wspierasz twórców. 

Czy można zaufać sztucznej inteligencji?Czy można zaufać sztucznej inteligencji?Michał Górecki

Dbanie o prywatność 

Ostatni ważny aspekt to dbanie o prywatność. Nie tylko swoją, ale również innych użytkowników. Pamiętaj! Nie udostępniaj adresów e-mail oraz innych prywatnych danych swoich i innych osób, szczególnie jeśli nie masz ich zgody. Podczas korzystania z poczty e-mail pamiętaj, by jeśli wysyłasz e-maila do kilku osób, pamiętaj by zrobić to wybierając kopię ukrytą. 

Jeśli dostrzegasz jakiekolwiek nadużycia w internecie, pamiętaj o tym, by zgłaszać je do administratorów różnych serwisów.  Każda platforma społecznościowa ma swój regulamin, do którego przestrzegania jest zobligowany każdy użytkownik social mediów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!