Zabezpieczanie danych. Po co są kopie zapasowe?

Postęp technologii sprawia, że na naszych komputerach i urządzeniach mobilnych przechowujemy coraz więcej danych. Dyski przeznaczone do ich przechowywania mają naprawdę duże objętości. Wiele z nich chcemy przechowywać przez lata. Brak ostrożności przy kopiowaniu, usuwaniu i przenoszeniu danych może nas kosztować ich utratę. Właśnie z tego powodu warto inwestować w kopie zapasowe.

 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 31 marca 2023

Kopia zapasowa (backup)

Wykonywanie backupu, czyli kopii zapasowej danych to jedna z czynności, która powinna na stałe gościć w naszym kalendarzu pracy. Najważniejszą kwestią jest tu zwyczajnie bezpieczeństwo naszych danych. To najbardziej istotny czynnik, który powinien zachęcać do regularnego wykonywania backupu. Dzięki niemu nie utracimy ważnych danych, lub w przypadku wykonania, przykładowo na stronie www, działań, które ją zepsują, szybko przywrócimy jej pierwotną wersję. 

Backup to najprostsza metoda na to, by uchronić się przed utratą ważnych dla nas danych, które przechowujemy przykładowo w chmurze, na dysku naszego komputera, smartfona, czy przenośnym lub pendrive.

Fortinet: Ataki typu ransomware pozostają rzeczywistościąFortinet: Ataki typu ransomware pozostają rzeczywistościąMikołaj Frączak

W jaki sposób można stracić dane? 

Dane przechowywane na wielu rodzajach narzędzi do tego przeznaczonych można stracić na różne sposoby. Może być to: 
 • przypadkowe usunięcie ważnych plików, 
 • awaria nośnika danych, 
 • kradzież sprzętu, 
 • zgubienie nośnika, 
 • atak hakerski ransomware.

Coraz więcej informacji mówi o tym, że hakerzy upodobali sobie przejmowanie zawartości naszych komputerów. Najczęściej by odzyskać ich zawartość należy zapłacić niemały okup. Jednak nawet jego opłacenie nie daje gwarancji, że rzeczywiście odzyskamy swoje dane.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anna Malinowska

Backup pełny czy częściowy

Osoba wykonująca backup ma dwie możliwości do wyboru: 

 • Backup pełny — polega na wykonaniu kopii zapasowej całego dysku. w ten sposób kopiujemy wszystkie dane, które mamy na dysku, włącznie z systemem operacyjnym. 
 • Backup częściowy- kopiujemy tylko wybrane przez nas pliki, które typujemy ręcznie.

Oczywiście w wybranych terminach możemy robić jeden pełen backup i jedną częściową kopię danych.

Atak ransomware. Czy należy płacić okup za odzyskanie plików?Atak ransomware. Czy należy płacić okup za odzyskanie plików?Michał Górecki

Urządzenia przydatne przy backupie danych 

Ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego urządzenia, na którym zachowamy kopię zapasową. Jest kilka możliwości: 
 • Pendrive. Najzwyklejsza pamięć Flash USB jest pomocna w przechowywaniu kopii zdjęć, ulubionej muzyki albo nagrań video. Warto jednak wspomnieć, że to najmniej bezpieczne rozwiązanie, ponieważ można go łatwo zgubić. W takiej sytuacji, bez odpowiedniego szyfrowania, ktoś niepowołany może poznać jego zawartość. 
 • Serwer NAS. Zaletą takiego rozwiązania jest szeroka możliwość konfiguracji. Serwer można wyposażyć nawet w kilka dysków, w efekcie dostosowując go idealnie do swoich potrzeb. 
 • Dysk zewnętrzny HDD i SSD. To dobry pomysł, jeśli będziemy podłączać dysk tylko w celu wykonania kopii zapasowej. W wypadku stałego podłączenia do komputera, w razie ataku ransomware, zostanie zaatakowany także on. Najlepiej odłączać go (w bezpieczny sposób) zaraz po wykonaniu kopii zapasowej.

Wpisz na stałe do kalendarza backup danych i ciesz się bezpieczeństwem swoich danych w każdej sytuacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!