Zmiana czasu a technologia – nie zawsze wszystko odbywa się automatycznie

Nasze komputery, smartfony i smartwatch’e przyzwyczaiły nas do automatycznej zmiany godziny, w czasie przejścia na czas zimowy. Niestety nie wszędzie zmiana odbywa się z automatu. Czasami musimy dokonać korekty ręcznie. Jakie urządzenia/systemy wymagają ręcznej zmiany czasu?

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 października 2022

Ręczna zmiana czasu – w wielu przypadkach konieczna

Rozpieszczeni przez smartfony, komputery i inne gadżety połączone z internetem, możemy zapomnieć, że są takie urządzenia, w których czas należy przestawić ręcznie. Problem dotyczy nie tylko starszego sprzętu. Wiele systemów używanych w firmach i zakładach produkcyjnych wymaga „ręcznej ingerencji” we wbudowany czasomierz.

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2022?

W nocy z 29 na 30 października 2022 roku, nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Dokładnie, stanie się to w niedzielę 30.10. Wskazówki zegarków należy przesunąć z godziny 3:00 na 2:00. 

Rusza Rejestr Dokumentów Paszportowych. Zacznie się od... utrudnieńRusza Rejestr Dokumentów Paszportowych. Zacznie się od... utrudnieńAnna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Systemy monitoringu wizyjnego

Wiele nowych systemów monitoringu wizyjnego posiada już opcję automatycznej zmiany czasu. Nie dotyczy to jednak wszystkich systemów. Szczególnie tych, które w żaden sposób, np. ze względów bezpieczeństwa, nie łączą się z internetem. W takich sytuacjach, pracownik obsługujący taki system, powinien przestawić godzinę zgodnie z instrukcją z godz. 2:00 na godzinę 3:00

Aparaty fotograficzne i kamery

Kolejne urządzenia, które mogą nie zareagować na zmianę czasu to aparaty fotograficzne. Czasem także te z naprawdę wysokiej półki. 

Wielu fotografów, którzy nie pamiętają o tej prostej czynności orientuje się po jakimś czasie, że w metadanych zdjęcia występuje niewłaściwa godzina wg czasu letniego. Warto o tym pamiętać, i przy najbliższej okazji sprawdzić, czy nasz aparat przeszedł sam na zimowy, czy też trzeba mu w tym pomóc.

Urządzenia produkcyjne

Są urządzenia produkcyjne, które posiadają moduł zegara. Jest on konieczny np. do raportowania błędów, nadrukowywania etykiet (w tym pomocniczych), informacji serwisowych, pomiaru czasu pracy obsługi. W tym wypadku bardzo często konieczne jest ręczne przestawienie zegara na czas zimowy. Sam system za nas tego nie zrobi.

Systemy RCP do pomiaru czasu pracy

Niektóre systemy RCP do pomiaru czasu pracy (szczególnie te starsze i proste) nie zawiera funkcji automatycznej zmiany godziny na czas letni lub zimowy. Z tego powodu, odpowiednio przeszkolony pracownik powinien wprowadzić zmiany do systemu. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego dnia roboczego. 

Zegar w samochodzie 

Za wyjątkiem najnowszych aut, które są na stałe połączone z siecią internetową, zegary nie przestawiają się samodzielnie na czas zimowy. W tych przypadkach konieczna jest zmiana godziny, by nasz „pokładowy” czasomierz, nie wprowadzał nas w błąd.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!