Zasady cyberbezpieczeństwa dla pracowników firm

Nie jest istotne jaką wielkość ma Twoja firma: czy to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy wielka firma. W każdym biznesie należy szczególną wagę przykładać do cyberbepieczeństwa. Bagatelizowanie tematu może nas narazić na dotkliwe straty. Z zasadami cyberbezpieczeństwa szczególnie warto zaznajomić pracowników naszej firmy. I wprowadzić standardy firmowe, których wszyscy będziemy się trzymać.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 30 marca 2023

Dlaczego ważne jest edukowanie pracowników i ustalenie zasad? 

Co istotne, najsłabszym ogniwem w zachowaniu procesów cyberbezpieczeństwa zawsze jest człowiek. Z tego powodu warto zadbać o bieżącą edukację naszych pracowników w tym zakresie. Zaś ustalone w firmie zasady cyberbezpieczeństwa powinny być zawsze przypominane i widoczne w każdej firmie. 

Warto pamiętać, że nawet zatrudnienie prawdziwego specjalisty w zakresie cyberbezpieczeństwa czy skorzystanie z outsourcingu tych usług na niewiele się zda, jeśli kuleć będzie praca u podstaw i pracownicy nie będą się stosować do elementarnych zasad.

Jak zapewnić tajność dokumentów firmowychJak zapewnić tajność dokumentów firmowychMichał Górecki

Jakie zasady wprowadzić w firmie? 

Pierwszym istotnym nakazem, który warto wprowadzić jest zakaz udostępniania poufnych informacji o firmie osobom trzecim lub nieznanym. Warto wiedzieć, że ataki mogą być także przeprowadzane z pomocą spreparowanych, fałszywych kont w social mediach. Oszuści mogą podszywać się pod nowych pracowników, którzy zapomnieli swoich haseł i proszą o pomoc. 

Kolejna, zupełnie podstawowa zasada — nie zostawiamy komputera stacjonarnego, laptopa, czy smartfonu bez wylogowania się. Ponadto podczas korzystania z firmowych kont dostępowych nie można łączyć się z niezabezpieczonymi punktami Wi-Fi. Ponadto, pod żadnym pozorem nie udostępniamy żadnych haseł firmowych i dostępów osobom trzecim.

Edukacja pracowników: czy dofinansowania i programy szkoleniowe mają sens?Edukacja pracowników: czy dofinansowania i programy szkoleniowe mają sens?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Należy zachować czujność, jeśli na nasz firmowy e-mail otrzymamy wiadomość spoza organizacji. W szczególności, jeśli mają one w treści nieznane nam linki oraz załączniki.

Regularna zmiana haseł — podstawa bezpieczeństwa

Jeśli posiadasz różne konta firmowe, pamiętaj by regularnie zmieniać w nich hasła. Można ustalić sobie konkretną datę i się jej trzymać. Pamiętaj, bardzo istotne jest by hasło było bardzo trudne do odgadnięcia. Powinno zatem zawierać bardzo różne typy znaków, mieć małą literę, wielką literę, znaki specjalne i cyfry.

Odejście pracownika z pracy. Jak długo przechowywać dane osobowe?Odejście pracownika z pracy. Jak długo przechowywać dane osobowe?Alicja Skibińska

Bieżąca aktualizacja oprogramowania 

Wprowadź również nakaz stałej aktualizacji oprogramowania  oraz aplikacji, z których korzystamy. Ponadto bardzo ważne jest stałe wykonywanie kopii zapasowych, które będziemy mieć np w chmurze oraz na innych nośnikach (dysk zewnętrzny, pendrive).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!