Przyszłość cyberbezpieczeństwa, czyli nowe technologie i wyzwania

Cyberbezpieczeństwo stoi przed coraz poważniejszymi wyzwaniami. W końcu cały świat się cyfryzuje i wszystko w jakiś sposób staje się połączone z internetem. Nawet przedmioty, o których kilka lat temu nie pomyślelibyśmy jeszcze, że mogą jakkolwiek działać online. Jak będzie wyglądać przyszłość cyberbezpieczeństwa?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 28 listopada 2023

Sztuczna inteligencja a cyberbezpieczeństwo

Zagrożenie cyberatakami staje się coraz poważniejsze. A to sprawia, że ochrona przed cyberprzestępczością jest ważniejsza niż kiedykolwiek. To ciągła gra w kotka i myszkę pomiędzy ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa a cyberprzestępcami. W ostatnich latach środki cyberbezpieczeństwa uległy znacznej poprawie, ale równie dynamicznie ewoluują techniki stosowane przez cyberprzestępców.

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

W przyszłości kluczową rolę odegra wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Te technologie już teraz są dość istotne – zarówno dla „ciemnej”, jak i „jasnej” strony mocy. Dość powiedzieć, że zgodnie z danymi SoSafe prawie 78% maili phishingowych stworzonych przy pomocy AI jest otwierana przez internautów, a co gorsza aż 21% z nich klika złośliwe linki w nich zawarte.

AI czy uczenie maszynowe są w stanie analizować ogromne zbiory danych, wykrywać wzorce i anomalie, które mogą sygnalizować potencjalne zagrożenia. Pozwala to organizacjom na szybką identyfikację cyberataków i reagowanie na nie, minimalizując ryzyko i skutki naruszeń.

Szczególnie interesujące są możliwości wykorzystania AI i ML do automatyzacji powtarzalnych zadań związanych z cyberbezpieczeństwem. Dzięki temu ludzkie zasoby mogą skupić się na bardziej złożonych i kreatywnych aspektach ochrony danych. Możliwość przewidywania przyszłych zagrożeń na podstawie analizy historycznych danych i trendów, otwiera nowe horyzonty w proaktywnej obronie.

Blockchain poprawi cyberbezpieczeństwo?

Technologia blockchain (używana m.in. do kryptowalut i tokenów NFT) również zmienia oblicze cyberbezpieczeństwa. Jako zdecentralizowany rejestr, ma umożliwiać bezpieczne przechowywanie i przesyłanie informacji, będąc trudniejszym do złamania przez cyberprzestępców. 

Jest to szczególnie istotne w sektorach wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak finanse, opieka zdrowotna czy administracja publiczna. Choć nie każdy optymistycznie podchodzi do technologii blockchain. Ta w końcu pochłania mnóstwo energii (choć nie tak dużo, jak sztuczna inteligencja), a dodatkowo ma również swoje wady. 

Bloków nie można edytować, a jedynie tworzyć kolejne, które mogą „nadpisywać” informacje zawarte w poprzednich. Mimo to technologia blockchain ciągle znajduje nowe zastosowania.

Phishing w mediach społecznościowych. Jak go rozpoznać i unikać?Phishing w mediach społecznościowych. Jak go rozpoznać i unikać? Joanna Gościńska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Internet rzeczy poważnie zagrożony

Kolejnym istotnym elementem jest rozwój Internetu rzeczy (IoT). Urządzenia IoT i IIoT (industrial internet of things, czyli przemysłowy internet rzeczy)  są coraz powszechniejsze, często kontrolując krytyczne systemy. Niestety, wiele z nich ma słabe zabezpieczenia, co staje się poważnym problemem. 

W końcu IoT jest powszechnie wykorzystywane przez cyberprzestępców do ataków typu DDoS. Grupy hakerów przejmują słabo zabezpieczone urządzenia i tworzą botnety, którymi następnie atakują infrastrukturę sieciową. 

Organizacje będą musiały zatem wdrażać skuteczniejsze środki ochrony, takie jak aktualizacje oprogramowania sprzętowego, oprogramowania, czy nawet wymiana na urządzenia z lepszymi zabezpieczeniami.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na współpracę między organizacjami. W przeszłości często unikano dzielenia się informacjami o zagrożeniach cybernetycznych, co zmienia się w obliczu coraz bardziej złożonych wyzwań. 

Dzielenie się wiedzą, najlepszymi praktykami i zasobami staje się kluczem do skuteczniejszej ochrony przed cyberatakami i może okazać się niezwykle istotne w przyszłości cyberbezpieczeństwa. 

Cyberwojna normą

Cyberbezpieczeństwo narodowe również jest coraz poważniejszym zagadnieniem. Rządy znacznie częściej stosują modele bezpieczeństwa „zero zaufania”, kontrolując i monitorując dostęp do wrażliwych danych. 

Takie podejście zmniejsza ryzyko nieautoryzowanego dostępu, pomagając zapobiegać cyberatakom. Ponadto, inwestycje w badania i rozwój mają na celu wyprzedzanie zagrożeń i opracowywanie nowych technologii ochrony. 

Dość powiedzieć, że na świecie funkcjonuje wiele grup cyberprzestępczych, które są powiązane z rządami i niejednokrotnie atakują one infrastrukturę czy zasoby pozostałych krajów. Przykładowo reżim północnokoreański w zasadzie mocno zasila swój budżet poprzez wyłudzanie haraczów od zachodnich przedsiębiorstw czy kradzież kryptowalut lub środków finansowych.

Google ostrzega przed exploitem „Google Calendar RAT”Google ostrzega przed exploitem „Google Calendar RAT”Damian Jemioło

O takich grupach cyberprzestępczych można śmiało powiedzieć: „współcześni korsarze”, gdyż niczym piraci z XVII i XVIII wieku niekiedy wiążą się z państwami i jako korsarze na ich zlecenie atakują rywali. Dziś tacy “współcześni korsarze” nierzadko są na usługach Iranu, Rosji, ChRL czy Korei Północnej. A kto wie – może i państw zachodnich również.

Informatyka kwantowa to przyszłość

Kluczowym elementem przyszłości cyberbezpieczeństwa jest też informatyka kwantowa. Ma ona potencjał do zrewolucjonizowania ochrony i przetwarzania danych. Komputery kwantowe mogą rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne znacznie szybciej niż tradycyjne, co może uczynić obecne metody szyfrowania przestarzałymi. Jednocześnie otwiera to drzwi do opracowania nowych, bezpieczniejszych form szyfrowania.

W przyszłości cyberbezpieczeństwo będzie wymagać ciągłej adaptacji do zmieniającego się krajobrazu technologicznego. Rozwój AI, blockchain, IoT oraz informatyki kwantowej rzuca nowe światło na ochronę danych, jednocześnie stawiając przed nami nowe wyzwania. Ciągła czujność, innowacje i współpraca będą kluczowe w skutecznym przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!