Rola sztucznej inteligencji w wykrywaniu i zapobieganiu cyberataków

Sztuczna inteligencja wprowadza do naszego życia sporo zmian i zahacza też w tym aspekcie o cyberbezpieczeństwo. AI może usprawniać metody obrony przed cyberatakami, ale także – niestety – wykorzystywane jest przez cyberprzestępców. Jak wygląda rola AI w cyberbezpieczeństwie?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 30 listopada 2023

Sztuczna inteligencja a cyberbezpieczeństwo

Cyberprzestępcy używają coraz bardziej zaawansowanych technik, by pokonywać systemy zabezpieczeń, a także oszukiwać ludzi. To prowadzi ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa do poszukiwań coraz to nowszych i lepszych metod w kontekście zabezpieczania się przed zagrożeniami. AI staje się w tym obszarze kluczowym narzędziem, umożliwiającym znacznie bardziej zaawansowaną obronę.

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Dobry przykład to ataki phishingowe, czyli jedno z największych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Sztuczna inteligencja, dzięki zdolności do analizowania wielkich ilości danych, skutecznie identyfikuje niebezpieczne wiadomości i podejrzane załączniki. 

Systemy AI, wykorzystując techniki uczenia maszynowego, są w stanie rozpoznawać wzorce i oznaki charakterystyczne dla tego rodzaju ataków, co znacznie poprawia skuteczność ich wykrywania i zapobiegania. Jednak z drugiej strony cyberprzestępcy również wykorzystują chociażby generatywną sztuczną inteligencję do tworzenia skutecznych wiadomości phishingowych. Mamy tu zatem walkę AI kontra AI.

AI poprawia ochronę haseł?

Sztuczna inteligencja wspomaga również ochronę haseł i procesy uwierzytelniania, wykorzystując zaawansowane technologie takie jak rozpoznawanie twarzy, skanery linii papilarnych czy systemy CAPTCHA. Dzięki temu AI zabezpiecza konta użytkowników przed nieautoryzowanym dostępem.

Co więcej – bardziej zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie wykrywać podejrzany ruch chociażby poprzez analizę pisania na klawiaturze. W końcu każde z nas w nieco inny sposób z niej korzysta. Takie technologie pomagają wykrywać podejrzaną aktywność już po przejęciu konta i szybko blokować dostępy. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bezpieczeństwo sieciowe

Sztuczna inteligencja pełni także ważną funkcję  w monitorowaniu ruchu sieciowego i analizowaniu zachowań użytkowników. Dzięki analizie danych w czasie rzeczywistym, systemy AI mogą szybko wykrywać nietypowe aktywności, co jest kluczowe w prewencji i odpowiedzi na próby włamań.

Ponadto AI umożliwia bieżącą analizę systemów w poszukiwaniu potencjalnych słabości i luk w zabezpieczeniach. AI potrafi nie tylko identyfikować słabe punkty, ale także wspierać procesy ich łatania, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa.

W kontekście ochrony sieciowej AI skupiają się też na wspomnianej wcześniej analizie behawioralnej. Algorytmy błyskawicznie identyfikują niecodzienne zachowania użytkowników czy problemy związane z urządzeniami. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrywanie działań, które mogą zwiastować cyberatak, co pozwala na szybszą i skuteczniejszą reakcję.

Sztuczna inteligencja i zagrożenia wewnętrzne

AI pomaga również w monitorowaniu i wykrywaniu zagrożeń wewnętrznych. Przez analizę zachowań pracowników, systemy AI są w stanie identyfikować potencjalnie szkodliwe działania, zanim te przyniosą realne szkody.

Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza że zwiększająca się liczba urządzeń podłączonych do sieci sprawia, iż ochrona punktów końcowych staje się coraz bardziej skomplikowana. AI wspiera ochronę tych urządzeń, wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego do wykrywania nietypowych zachowań i potencjalnych zagrożeń.

Phishing w mediach społecznościowych. Jak go rozpoznać i unikać?Phishing w mediach społecznościowych. Jak go rozpoznać i unikać?Joanna Gościńska

Krótko mówiąc – AI praktycznie w każdym obszarze może wspomóc cyberbezpieczeństwo firm czy organizacji. Jednak jest równie często wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy ochoczo zaprzęgają ją do niecnych celów. Nawet pomimo tego, że wiele algorytmów ma zabezpieczenia, które teoretycznie uniemożliwiają korzystanie z nich np. do phishingu. AI jednak bez wątpienia jest przyszłością cyberbezpieczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!