Przyszłość sztucznej inteligencji: co proponują posłowie PE?

Jak UE może poprawić swoją światową pozycję w dziedzinie sztucznej inteligencji? Na majowej sesji plenarnej europosłowie przegłosowali propozycje na jej długoterminowy rozwój.

  • Michał Górecki
  • /
  • 5 maja 2022

Chociaż tworzenie humanoidalnych robotów pobudza wyobraźnię, potencjalne korzyści płynące ze sztucznej inteligencji są dużo większe.

Po 18 miesiącach badania kwestii sztucznej inteligencji (AI), Komisja Specjalna ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej (AIDA) przygotowała sprawozdanie, w którym proponuje unijny plan działania dotyczący sztucznej inteligencji — całościowe, wspólne, długoterminowe podejście w tym zakresie, podkreślające kluczowe unijne wartości i cele oraz kontynuujące obecne wysiłki ustawodawcze UE w tej dziedzinie.

W sprawozdaniu stwierdza się, że UE pozostaje w tyle pod względem rozwoju, badań i inwestycji w AI i musi zwiększyć swoje wysiłki, ponieważ AI ma kluczowe znaczenie dla transformacji cyfrowej UE, a jej wpływ na gospodarkę i życie codzienne będzie tylko rósł.

Sztuczna inteligencja: szanse i zagrożenia

Unijne przepisy i zabezpieczenia powinny zagwarantować, że sztuczna inteligencja przyniesie ogromne korzyści we wszystkich obszarach — od zielonej transformacji i zdrowia po przemysł, zarządzanie publiczne, rolnictwo i wydajność pracy.

Raport ostrzega, że UE musi szybko opracować jasne standardy oparte na wartościach UE, bo w przeciwnym razie zostaną one ustanowione gdzie indziej.Bycie światową potęgą oznacza bycie liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

SMS od urzędu skarbowego? Lepiej nie odpowiadaćSMS od urzędu skarbowego? Lepiej nie odpowiadaćMikołaj Frączak

Jakie są propozycje Komisji AIDA?

Korzystne otoczenie regulacyjne, w tym dynamiczne tworzenie prawa, ponieważ obecne przepisy unijne i krajowe są rozdrobnione, powolne i nie zapewniają pewności prawnej. Aby wspierać innowacje i uniknąć obciążeń, ścisłej regulacji powinny podlegać tylko zastosowania AI wysokiego ryzyka.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ponieważ technologie sztucznej inteligencji zależą od dostępnych danych, udostępnianie danych w UE wymaga przeglądu i rozszerzenia. Pełna integracja i harmonizacja jednolitego rynku cyfrowego UE pomoże w transgranicznej wymianie i wesprze innowacje.

UE powinna wspierać rozwój umiejętności w zakresie AI

Posłowie stwierdzili, że należy wzmocnić infrastrukturę cyfrową, aby zapewnić dostęp do usług dla wszystkich. Należy wspierać rozwój sieci szerokopasmowych, światłowodowych i 5G, a także priorytetowo traktować kluczowe nowe technologie, takie jak obliczenia kwantowe.

UE powinna wspierać rozwój umiejętności w zakresie AI, potrzebne w życiu codziennym i w pracy. Według raportu, pomoże to również w budowaniu zaufania do technologii, wspieraniu innowacji oraz — poprzez wspieranie unijnych centrów doskonałości i ekspertów — zapobieganiu odpływowi talentów.

Należy również zająć się aspektami wojskowymi i bezpieczeństwa AI: UE powinna współpracować z podobnie myślącymi partnerami na arenie międzynarodowej, aby promować swoją wizję — zorientowaną na człowieka i opartą na wartościach UE, czytamy w sprawozdaniu.

Źródło: Parlament Europejski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!