Randki wideo jako sposób na uniknięcie 'catfishingu'

Faktem jest, że w dzisiejszych czasach randki wideo są coraz popularniejsze. Niektóre portale randkowe i internetowe wideoczaty zwiększyły w ostatnich latach grono aktywnych odbiorców o dwa do trzech razy lub więcej. Z jednej strony jest to tendencja pozytywna. Ale z drugiej strony, liczba oszustów w sieci również wzrosła. Zjawisko catfishingu stało się powszechne.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 14 lutego 2023

Catfishing jako nowa rzeczywistość w Internecie

Catfishing jest metodą oszustwa w sieci, polegającą na podszywaniu się pod kogoś innego. Taki użytkownik używa cudzych zdjęć, tworzy swoją historię i biografię.

Cele catfishera mogą być bardzo różne. Od zupełnie nieszkodliwego (przyciąganie uwagi, pozbycie się zahamowań i nawiązywanie nowych znajomości online) do niezwykle poważnego (wkradanie się w łaski innych osób, uzyskiwanie poufnych danych, wymuszanie pieniędzy). Niestety, w ostatnim czasie najczęściej spotykano drugą opcję.

Ciekawostka

Termin „catfishing” pochodzi z filmu Catfish z 2010 roku. Opowiada on historię młodego chłopaka z Nowego Jorku, który spotkał się na Facebooku z ładną 19-letnią dziewczyną — artystką, tancerką i piosenkarką. Nowa znajoma aktywnie się z nim komunikowała, wysyłała zdjęcia, mówiła o sobie, ale ciągle znajdowała wymówki, żeby się nie spotykać offline. A kiedy główny bohater nie mógł tego znieść i sam ją odnalazł, zamiast młodej artystki spotkał 40-letnią mężatkę z trójką dzieci. A dziewczyna, której zdjęcie otrzymał bohater, mieszkała w innym państwie z mężem i dwójką dzieci, nawet nie podejrzewając, że ktoś wykorzystuje jej zdjęcia do tak wątpliwych celów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Choć sam film „Catfish” nie stał się szczególnie popularny, bardzo wyraźnie ukazał problem, który niedawno stał się jeszcze poważniejszy.

Jak rozpoznać catfishera i nie dać się nabrać na jego sztuczki

Naszym głównym problemem jest to, że mamy tendencję do ufania ludziom i czasami znajdujemy dla nich wymówki. Jest to aktywnie wykorzystywane nie tylko przez catfisherów, ale także przez innych oszustów internetowych. Ale uwaga: w naszych czasach nadmierne zaufanie jest słabością.

Chcemy podzielić się z Państwem kilkoma sygnałami, które mogą wskazywać, że komunikujecie się z catfisherem.

Osoba wydaje się zbyt doskonała

Piękny wygląd, pozytywna biografia, udana kariera — wszystko w rozmówcy może wydawać się naprawdę idealne. Ale zadaj sobie pytanie, dlaczego taka osoba wciąż jest samotna? Odpowiedź w 99% przypadków jest bardzo prosta: taka osoba po prostu nie istnieje, jej tożsamość została wymyślona, a zdjęcia znaleziono w Internecie.

Rozmawiający nieustannie Ci schlebia i niemal natychmiast mówi o miłości

Pochlebstwa to potężna broń dla catfishera. W ten sposób wkradają się w Twoje łaski. Jeśli rozmówca nieustannie prawi Ci komplementy, a potem wyznaje wieczną miłość, nawet nie znając cię dobrze, na pewno jest oszustem. Nie powinno się mieć fałszywych nadziei.

Nowy znajomy odwołuje spotkania w ostatniej chwili

Zgodziłeś się na spotkanie, ale nagle z Twoim nowym znajomym coś się stało — zepsuł się samochód, kot zachorował, zamek w drzwiach domu się zaciął itp. Oczywiście są różne przypadki, ale jeśli sytuacja powtarza się kilka razy z rzędu, kontynuowanie komunikacji nie ma sensu.

Rozmawiający zaczyna narzekać na trudności finansowe

Niestety, chęć wyłudzenia pieniędzy jest często jednym z głównych celów łowców. Nigdy, pod żadnym pretekstem nie wysyłaj pieniędzy nieznajomym. Oszuści wymyślają najbardziej łzawe historie, ale absolutnie nie można im wierzyć. Kradzież, nagle chorzy krewni, zablokowana karta bankowa — to wszystko jest oszustwem.

Osoba kategorycznie nie chce komunikować się za pośrednictwem wideo i znajduje różne wymówki

Catfisher nie będzie miał szans, jeśli komunikujecie się przez wideo. Z tego powodu, będzie poszukiwać wymówek, aby komunikować się tylko za pomocą SMS-ów. Nie poddawaj się. Jeśli masz przed sobą prawdziwą osobę, zgodzi się ona na co najmniej krótką rozmowę. Ale jeśli nadal napotykasz na opór, radzimy nie marnować czasu i całkowicie przerwać komunikację.

Najprostszym sposobem na uniknięcie catfishingu jest komunikacja przez wideoczat

Możesz zaoszczędzić sobie niepotrzebnego ryzyka, jeśli używasz samych wideoczatów do komunikacji z nowymi osobami. Jest to najprostszy sposób, aby uchronić się przed catfisherami i innymi oszustami. Ponieważ od razu widzisz rozmówcę przed sobą. Obecnie istnieje wystarczająco dużo wideoczatów — od tych zintegrowanych z aplikacjami randkowymi po oddzielne usługi internetowe:

  • Lively — aplikacja Zoosk wykorzystująca kolaże fotograficzne i krótkie prezentacje wideo zamiast zwykłych zdjęć profilowych. W pewnym sensie jest to analogiczne do Instagram Stories.

  • Bumble — aplikacja randkowa z połączeniami głosowymi i wideo. Aby się komunikować wcale nie trzeba wymieniać się numerem telefonu. Komunikacja odbywa się w sposób poufny bezpośrednio w aplikacji.

  • POM — oryginalna aplikacja randkowa, która łączy melomanów. Poszukiwanie nowych przyjaciół i potencjalnych bratnich dusz opiera się tu na podobnych gustach muzycznych. Ale co najważniejsze, POM regularnie organizuje eventy offline — POM Parties gdzie można się spotkać, poznać i komunikować z innymi użytkownikami. 

  • JustSayHi — aplikacja, w której można przesyłać nie tylko zdjęcia profilowe, ale również filmy. Wyszukiwanie potencjalnych partnerów uwzględnia geolokalizację — możesz oglądać zdjęcia i filmy osób znajdujących się w pobliżu.

  • Filteroff — serwis randkowy, który łączy w sobie funkcjonalność klasycznej aplikacji randkowej oraz format Speed Dating. Użytkownicy biorą udział w szybkich spotkaniach trwających 3-5 minut. A jeśli obaj uczestnicy są zadowoleni ze znajomości, komunikacja może być kontynuowana bez ograniczeń czasowych.

  • OmeTV — czat wideo online z filtrami ze względu na płeć i lokalizację, a także funkcją automatycznego tłumaczenia wiadomości na wybrany język. Dobra opcja na spotkanie z obcokrajowcami.

  • CooMeet — wideoczat, który łączy mężczyzn wyłącznie z dziewczynami. Dziewczyny na https://coomeet.chat/pl muszą zweryfikować dane swojego konta. Pojawienie się na tu catfisherów jest praktycznie niemożliwe.

  • ChatRoulette — pierwszy wideoczat online w historii (działa od 2009 roku). Jest to klasyczna czat ruletka, która łączy losowych użytkowników za pośrednictwem wideo.

Ponownie powtarzamy główną zasadę: catfisher zawsze będzie opierał się komunikacji wideo. I nie ma znaczenia, której platformy do tego używasz. Wybierz tą, która najbardziej Ci się podoba.

Podsumowując

Z catfisherami można się spotkać nie tylko na portalach randkowych i w aplikacjach. „Żyją” oni w sieciach społecznościowych, na forach, w komunikatorach i niemal wszędzie w Internecie. Dlatego też naszą główną radą jest, aby nie być zbyt łatwowiernym wobec nieznajomych w sieci.

Nawet jeśli catfisher nie ma żadnych podejrzanych celów, komunikując się z nim zdecydowanie marnujesz czas. Jesteśmy pewni, że tego nie chcesz. Skorzystaj z naszych rad, uważaj na nowych rozmówców i wybieraj komunikację wideo. A wtedy wykrycie catfisherów będzie dość łatwym zadaniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!