Sensory - krótki opis podstawowych rodzajów czujników

Czujniki, czyli tak zwane oczy i uszy maszyny, są urządzeniami, które dostarczają informacji o wystąpieniu bodźca. Umożliwiają zamianę danych wielkości fizycznych na postać w pełni zrozumiałą dla układu elektronicznego (m.in. napięcie, prąd, rezystancję czy częstotliwość). Spośród wielu czujników, czyli inaczej sensorów, wyróżniamy czujniki optyczne, ciśnieniowe, indukcyjne, tensometryczne, ultradźwiękowe i pojemnościowe. W tym artykule opiszemy krótko czym charakteryzują się czujniki poziomu cieczy, czujniki optyczne, sensory pojemnościowe oraz indukcyjne.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 6 czerwca 2023

Wysokiej jakości sensory poziomu wody i cieczy oraz inne czujniki w przystępnej cenie od sprawdzonych producentów znajdziesz w sklepie Elektrogiełda. Zakupów możesz dokonać zarówno online poprzez stronę sklepu internetowego https://elektrogielda.com/50073-czujniki-poziomu-cieczy, jak i przez sklep stacjonarny w Łodzi, Pabianicach lub w Poznaniu. W Elektrogiełdzie znajdziesz nie tylko wspomniane wcześniej czujniki, ale również szeroki wybór różnych produktów z zakresu pneumatyki, elektrotechniki i automatyki przemysłowej. Profesjonalne doradztwo, życzliwe podejście do Klienta i jego potrzeb pozwoli na komfortowe i satysfakcjonujące zakupy.

Czujnik poziomu cieczy w zbiorniku

Na wstępie zacznijmy od czujników poziomu wody w zbiorniku. Czujniki poziomu cieczy znajdują zastosowanie przy pomiarach wartości ciała ciekłego w obrębie danego zbiornika. Urządzenia te mogą służyć do informowania zarówno o zbyt niskiej, jak także zbyt wysokiej wartości cieczy. 

Czujniki tego typu można spotkać w bardzo wielu miejscach. Począwszy od  praktycznie każdej gałęzi przemysłu, we wszelkiego rodzaju systemach automatyki przemysłowej oraz procesach produkcyjnych, po projektowanie domów. Jednym zdaniem — wykorzystywane są one wszędzie, gdzie niezbędna jest ciągła kontrola płynu.

Czujnik pływakowy można spotkać w postaci pływającej gruszki oraz urządzenia z pływakiem osadzonym na rurce z kontaktronami.

Czujnik optyczny

W temacie czujników nie sposób nie wspomnieć również o sensorze optycznym. Zadaniem czujników optycznych jest wykrywanie obiektów z tworzywa sztucznego, metalu, drewna, kartonu itd.  Spośród czujników optycznych wyróżniamy:

  • czujnik optyczny odbiciowy,
  • czujnik optyczny refleksyjny,
  • bariery optyczne. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zasada działania tego typu sensorów polega na wysłaniu wiązki światła przez nadajnik oraz odebraniu jej przez odbiornik.

Czujnik pojemnościowy

Sensory pojemnościowe pozwalają na wykrycie obiektów metalowych i niemetalowych. Znajdują zastosowanie między innymi przy kontroli obecności lub też poziomu substancji agresywnych,  poziomu cieczy o niskiej lepkości, a także poziomu substancji sypkich. Czujnik pojemnościowy stanowi bardzo dobrą alternatywę czujnika indukcyjnego, który jest jednym z najpopularniejszych typów czujnika zbliżeniowego.

Czujnik indukcyjny -  krańcówka indukcyjna

Wśród czujników indukcyjnych najczęściej spotykanymi odmianami są czujniki walcowe oraz palcowe. Czujniki zbliżeniowe indukcyjne znajdują zwykle zastosowanie jako bezkontaktowe wyłączniki krańcowe. Stosowane są między innymi w aplikacjach, które wymagają — w sposób bezdotykowy — wykrycia obiektów z metali ferromagnetycznych. Ich działanie opiera się na wykryciu zmian pola magnetycznego wokół czoła sensora w momencie, kiedy pojawia się w jego zasięgu obiekt metalowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!