Rewolucja w telekomunikacji z udziałem Polaków

Polski dostawca usług telekomunikacyjnych niedługo ujawni szczegóły dotyczące technologii SDN, która została rozwinięta od podstaw wewnątrz firmy. Firma Exatel zapowiada, że stworzyła zupełnie nową technologię. Sprawdź, jak będzie działała. 

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 7 czerwca 2023

Jaki jest stan obecny? 

Dotychczas struktura sieci telekomunikacyjnej była definiowana przez różnego rodzaju dedykowane urządzenia sprzętowe. Każde z tych urządzeń posiada swoje własne oprogramowanie i ustawienia. Zmiana konfiguracji jednego z tych urządzeń lub dodanie nowej funkcji do sieci często wymagało wprowadzenia oddzielnej zmiany w każdym urządzeniu sieciowym. Często zdarzało się, że technik musiał fizycznie udać się do urządzenia i dokonać jego rekonfiguracji lub nawet wymienić je na nowe z dodatkowymi funkcjami.

Konsumenci chcą bezpiecznych usług telekomunikacyjnychKonsumenci chcą bezpiecznych usług telekomunikacyjnychMikołaj Frączak

Obecny porządek sieci składa się z kilku elementów. Światłowody i technologia 5G są już powszechnie znane. Ostatnio dużo mówi się również o łączności satelitarnej, zwłaszcza za sprawą projektu Starlink Elona Muska. Na scenie pojawiają się również duże gracze z branży chmurowej, takie jak Amazon, Microsoft czy Google. Jednak nie można zapominać o jednym istotnym aspekcie — kosztach. Koszty rosną, dlatego konieczne jest ich redukowanie i optymalizacja istniejących rozwiązań.

Jakie zmiany wprowadzi Exatel? 

Exatel ogłasza rewolucję w branży poprzez wprowadzenie technologii SDN, która całkowicie zmieni sposób funkcjonowania sieci. Firma skupia się na wykorzystaniu oprogramowania jako centralnego elementu sterującego. To właśnie dzięki niemu możliwe będzie zdalne zarządzanie całym systemem.

5G od Xiaomi. Firma będzie pracować nad standardami5G od Xiaomi. Firma będzie pracować nad standardamiMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli w sieci będzie potrzebny nowy komponent lub funkcjonalność, zostaną one dodane na poziomie oprogramowania, a nie poprzez modyfikacje fizycznego sprzętu, takiego jak światłowody czy routery. Dzięki temu technik nie będzie musiał fizycznie interweniować w urządzenia.

Co to jest SDN? 

SDN (Software-Defined Networking), czyli programowalna sieć komputerowa, odgrywa kluczową rolę jako centrum zarządzania, podczas gdy urządzenia fizyczne, takie jak interfejsy, układy ASIC i NPU, pełnią jedynie funkcję "wykonawców".

Michał Szczęsny, dyrektor biura architektury i planowania sieci w Exatelu, porównuje elastyczność sieci SDN do smartfona, który po wyjęciu z pudełka potrafi jedynie dzwonić, ale po kilku godzinach użytkownik instaluje na nim różne aplikacje i dostosowuje go do swoich potrzeb. Podobnie jest w przypadku SDN: sprzęt jest standaryzowany, ale całość jest personalizowana za pomocą oprogramowania i sterownika urządzeń, aby odpowiadała potrzebom klienta.

UKE i KNF będą współpracowały w zakresie cyberbezpieczeństwaUKE i KNF będą współpracowały w zakresie cyberbezpieczeństwaMikołaj Frączak

Takie scentralizowane zarządzanie siecią umożliwia szybką reakcję na potrzeby klienta, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w sieci. Ale o jakich zmianach mówimy? Exatel obrazowo opisuje to, chociaż z nutą fantazji: “Niewiele jest technologii, które potrafiłyby szybko zwiększyć dostępność i jakość usług telekomunikacyjnych w odpowiedzi na takie zjawiska w świecie IoT jak ogólnopolski zlot pralek automatycznych, korek na autostradzie czy mecz piłkarski użytkowników sensorów telemedycznych".

Rozwiązanie ma być przeznaczone dla firm i korporacji. Właśnie do klientów biznesowych kieruje swoje usługi firma Exatel.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!