Czujnik Halla w laptopie i smartfonie. Co to jest?

Sprzęt elektroniczny, z którego korzystamy — laptopy, smartfony, tablety — mają mnóstwo czujników. Jednym z nich jest czujnik Halla. Inaczej określa się go halotronem. Dowiedz się, do czego służy.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 9 czerwca 2023

Jakie czujniki ma Twój sprzęt elektroniczny? 

Wielu z nas jest dobrze zaznajomionych z różnymi czujnikami obecnymi w naszych smartfonach, takimi jak akcelerometr, magnetometr (który umożliwia nam korzystanie z kompasu) czy żyroskop. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że istnieje także czujnik Halla, a jeszcze mniej wie, do czego on służy.

Jak działa funkcja EKG w smartwatchach?Jak działa funkcja EKG w smartwatchach?Mikołaj Frączak

Nazwa tego czujnika pochodzi od odkrywcy pewnego efektu fizycznego, pana Edwina Halla, który żył w latach 1855-1938 w Stanach Zjednoczonych. W 1879 roku przeprowadzał badania związane z polem magnetycznym i udało mu się potwierdzić teorię Maxwella dotyczącą przewodnictwa w tym polu. Efekt, który później został nazwany jego imieniem, polega na powstawaniu różnicy potencjałów w przewodniku znajdującym się w polu magnetycznym.

Czujniki Halla, które mamy obecnie w urządzeniach elektroniecznych, powstały znacznie później. Okazuje się, że mają one również szerokie zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie — w motoryzacji (np. do sterowania bezstykowym zapłonem), różnego rodzaju urządzeniach pomiarowych oraz elektronice. Ale do czego dokładnie mogą być wykorzystane?

Czujnik Halla — co to jest? 

Pisząc najogólniej, czujnik Halla jest prostym urządzeniem służącym do pomiaru zmiany pola magnetycznego. Jakie są jego praktyczne zastosowania?

OPPO Watch Free. Inteligentny zegarek, który zadba o senOPPO Watch Free. Inteligentny zegarek, który zadba o senMikołaj Frączak

Jednym z najczęstszych zastosowań efektu Halla w laptopach i smartfonach jest wykorzystanie czujnika do wykrywania zamknięcia pokrywy laptopa lub etui smartfona. Wewnątrz tych urządzeń znajduje się magnes, który po zbliżeniu informuje smartfon lub komputer, że można: 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  • wyłączyć ekran, 
  • wyłączyć urządzenie,
  • przejść w tryb uśpienia. 

Jaki efekt daje stosowanie czujnika Halla?

Czujnik Halla jest zatem istotnym elementem systemu oszczędzania energii w elektronicznych urządzeniach. W przypadku laptopa, zamknięcie pokrywy może być również kontrolowane za pomocą ustawień systemowych systemu Windows.

Użytkownik korzystający z systemu Windows ma możliwość wyboru, jaki efekt ma nastąpić po zamknięciu pokrywy laptopa. Może to być po prostu wyłączenie urządzenia lub umieszczenie go w trybie uśpienia lub hibernacji.

Skaner odcisków palców czy zabezpieczenia wzorem twarzy — co lepsze?Skaner odcisków palców czy zabezpieczenia wzorem twarzy — co lepsze?Mikołaj Frączak

Czy istnieje różnica między stanem uśpienia a hibernacją? Stan uśpienia zużywa nieco więcej energii, ale umożliwia szybkie wybudzenie komputera po otwarciu pokrywy (o czym informuje system operacyjny za pomocą czujnika Halla). Z kolei hibernacja pozwala na większe oszczędzanie energii, ale w tym przypadku stan systemu jest zapisywany na dysku, a komputer jest wyłączany. Wybudzenie z trybu hibernacji zajmuje więc trochę więcej czasu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!