Czujnik Halla w laptopie i smartfonie. Co to jest?
Sprzęt elektroniczny, z którego korzystamy — laptopy, smartfony, tablety — mają mnóstwo czujników. Jednym z nich jest czujnik Halla. Inaczej określa się go halotronem. Dowiedz się, do czego służy.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 9 czerwca 2023
Jakie czujniki ma Twój sprzęt elektroniczny?
Wielu z nas jest dobrze zaznajomionych z różnymi czujnikami obecnymi w naszych smartfonach, takimi jak akcelerometr, magnetometr (który umożliwia nam korzystanie z kompasu) czy żyroskop. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że istnieje także czujnik Halla, a jeszcze mniej wie, do czego on służy.
Jak działa funkcja EKG w smartwatchach?Mikołaj Frączak
Nazwa tego czujnika pochodzi od odkrywcy pewnego efektu fizycznego, pana Edwina Halla, który żył w latach 1855-1938 w Stanach Zjednoczonych. W 1879 roku przeprowadzał badania związane z polem magnetycznym i udało mu się potwierdzić teorię Maxwella dotyczącą przewodnictwa w tym polu. Efekt, który później został nazwany jego imieniem, polega na powstawaniu różnicy potencjałów w przewodniku znajdującym się w polu magnetycznym.
Czujniki Halla, które mamy obecnie w urządzeniach elektroniecznych, powstały znacznie później. Okazuje się, że mają one również szerokie zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie — w motoryzacji (np. do sterowania bezstykowym zapłonem), różnego rodzaju urządzeniach pomiarowych oraz elektronice. Ale do czego dokładnie mogą być wykorzystane?
Czujnik Halla — co to jest?
Pisząc najogólniej, czujnik Halla jest prostym urządzeniem służącym do pomiaru zmiany pola magnetycznego. Jakie są jego praktyczne zastosowania?
OPPO Watch Free. Inteligentny zegarek, który zadba o senMikołaj Frączak
Jednym z najczęstszych zastosowań efektu Halla w laptopach i smartfonach jest wykorzystanie czujnika do wykrywania zamknięcia pokrywy laptopa lub etui smartfona. Wewnątrz tych urządzeń znajduje się magnes, który po zbliżeniu informuje smartfon lub komputer, że można:
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
- wyłączyć ekran,
- wyłączyć urządzenie,
- przejść w tryb uśpienia.
Jaki efekt daje stosowanie czujnika Halla?
Czujnik Halla jest zatem istotnym elementem systemu oszczędzania energii w elektronicznych urządzeniach. W przypadku laptopa, zamknięcie pokrywy może być również kontrolowane za pomocą ustawień systemowych systemu Windows.
Użytkownik korzystający z systemu Windows ma możliwość wyboru, jaki efekt ma nastąpić po zamknięciu pokrywy laptopa. Może to być po prostu wyłączenie urządzenia lub umieszczenie go w trybie uśpienia lub hibernacji.
Skaner odcisków palców czy zabezpieczenia wzorem twarzy — co lepsze?Mikołaj Frączak
Czy istnieje różnica między stanem uśpienia a hibernacją? Stan uśpienia zużywa nieco więcej energii, ale umożliwia szybkie wybudzenie komputera po otwarciu pokrywy (o czym informuje system operacyjny za pomocą czujnika Halla). Z kolei hibernacja pozwala na większe oszczędzanie energii, ale w tym przypadku stan systemu jest zapisywany na dysku, a komputer jest wyłączany. Wybudzenie z trybu hibernacji zajmuje więc trochę więcej czasu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?