Synchronizacja danych: czy to dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w firmie?

Jeśli pracujemy w naszej firmie nad czasochłonnymi projektami, to jest dość prawdopodobne, że za żadną cenę nie chcielibyśmy utracić do nich dostępu. Architekt, który przez wiele tygodni projektował schemat nowego budynku, straty wynikające z utraty plików mógłby liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych. Jak zmniejszyć ryzyko utraty danych? Z pomocą przychodzi synchronizacja plików w tle.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 września 2021

Jaki jest model działania synchronizacji danych w tle?

Opiera się on na tworzeniu kopii lustrzanej naszego pliku na serwerze. W zależności od naszych preferencji może to być zarówno serwer w firmie, jak i taki, który opłacamy u zewnętrznego podmiotu. Funkcję takiego serwera zwykle z powodzeniem pełnią chmury danych.

Można więc stwierdzić, że w roli serwera plików świetnie sprawdzi się Dysk Google, OneDerive czy Dropbox. Każda z tych usług oferuje darmowe gigabajty miejsca, jakie można przeznaczyć na nasze pliki, które chcielibyśmy chronić. 

Co więcej, można pobrać też dedykowane wersje aplikacji na nasz komputer, a następnie stworzyć foldery, gdzie dane będą synchronizować się automatycznie. Użytkownik za każdym razem nie będzie musiał wysyłać pliku do sieci.

Gdy ten zostanie zaktualizowany, aplikacja automatycznie rozpocznie jego przesył. Niektóre narzędzia nie zmuszają użytkownika do klikania żadnych dodatkowych poleceń. Po prostu co pewien czas, na przykład co 5 minut, plik nadpisuje się.

Jest to jedno z najlepszych rozwiązań, które daje użytkownikom dodatkowy bufor bezpieczeństwa w zakresie gromadzenia i przechowywania plików, które mają dla nich absolutnie priorytetowe znaczenie. Proces jest znany, sprawdzony, a na dodatek w dużej mierze zautomatyzowany i bezpieczny.

Jak odzyskać dane w przypadku uszkodzenia komputera?

Awaria może zdarzyć się każdemu z nas. Czasem nawet nie musi ona wynikać bezpośrednio z naszej winy. Wystarczy burza, która uszkodzi wpięty do sieci komputer, złośliwy wirus czy przypadkowe rozmagnesowanie dysku SSD, by stracić wiele cennych danych.

Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jan Wróblewski

Już kilka lat temu wśród internautów bardzo modne zaczęło być stwierdzenie, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie bezpieczeństwa i na tych, którzy dopiero będą je robić. Jest w tych słowach bardzo dużo prawdy. Zwykle jedna awaria wystarcza, by przekonać sceptycznych do tego rozwiązania.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Odzyskiwanie danych jest bardzo proste. Wystarczy tylko na nowo pobrać aplikację, zalogować się na nasze konto i wskazać pliki, które mają być ponownie ściągnięte na nasz dysk twardy. Jeśli było ich dużo, to taki zabieg może nieco potrwać, jednak odzyskamy cenne dla nas pliki.

Alternatywy dla synchronizacji danych

Nie ma ich zbyt wiele. Czasy, kiedy pliki zabezpieczało się na pendrive’ach już dawno odeszły do lamusa. Nowe generacje komputerów, na przykład MacBooki Air, nie mają już nawet portu USB, by można było umieścić tam pendrive. Bez przejściówki będzie to niemożliwe do wykonania. Pozwala to stwierdzić, że na dziś dzień chmura danych jest rozwiązaniem, które ma zaskakująco dużo zalet i bardzo mało wad.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!