Systemy przeciwpożarowe - jak działają?

Systemy przeciwpożarowe, inaczej systemy gaśnicze to standardowe rozwiązania, które mają ochronić nas przed pożarami i niszczycielskim działaniem ognia. Bezpieczeństwo pożarowe to podstawowy wymóg jaki stoi przed właścicielami budynków — tak prywatnych jak i publicznych. Zabezpieczenia związane z ochroną przeciwpożarową to więc żadna fanaberia, a konieczność. Co zalicza się do tego typu systemów przeciwpożarowych?

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 13 grudnia 2022

Systemy przeciwpożarowe — po co?

Najogólniej rzecz ujmując, systemy przeciwpożarowe montowane są rzecz jasna w celu uniknięcia pożarów. Pożary to realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, ale i żywioł, który może przynieść ogromne straty materialne. Z tego właśnie powodu inwestuje się w systemy przeciwpożarowe, których koncepcja jest zazwyczaj wielostopniowa, by była jak najskuteczniejsza. Montaż odpowiednich systemów pożarowych to więc dbałość o ludzkie życie, ale także ochrona przed stratami materialnymi i, de facto, oszczędność pieniędzy, które trzeba by w innym przypadku przeznaczyć na walkę ze skutkami pożaru. Systemy przeciwpożarowe chronią ludzi, ale i infrastrukturę danego budynku czy zakładu, sprzęt w nim zgromadzony, zwierzęta, etc. Pożar mógłby spowodować przestoje produkcyjne i dodatkowe straty finansowe. Jak więc widać montaż odpowiednich systemów przeciwpożarowych to kwestia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności. 

Pasywna i aktywna ochrona przeciwpożarowa

Ochronę przeciwpożarową można podzielić na aktywną oraz pasywną. Drzwi przeciwpożarowe czy schody przeciwpożarowe zaliczymy do pasywnej ochrony przeciwpożarowej — tego typu elementy planuje się już na etapie projektowania budynków. Pasywna ochrona przeciwpożarowa to także odpowiednie działanie na etapie projektowania i budowy budynku — dobieranie takich materiałów budowlanych i konstrukcji, które będą bardziej odporne na działanie ognia. Aktywna ochrona przeciwpożarowa to z kolei wszelkie systemy, które reagują wtedy, gdy wykryty jest pożar i trzeba podjąć działanie gaszące go. Takim rodzajem aktywnej ochrony przeciwpożarowej są np. systemy gaszenia pożarów i systemy tryskaczowe. 

Systemy przeciwpożarowe pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim ich zadaniem jest wykryć zagrożenie pożarowe — wykrywają one zarówno ogień, ale i niebezpieczne opary czy toksyczne gazy. Systemy przeciwpożarowe wysyłają następnie sygnał o zagrożeniu, pełniąc funkcję informacyjną oraz alarmową. W końcu mają one także za zadanie oddymić przestrzeń i umożliwić tym samym bezpieczną ewakuację ludzi z budynku.

Dobrze skonstruowane systemy przeciwpożarowe to efektywne podniesienie systemu bezpieczeństwa osób, ale i mienia. Nasza firma to innowacyjne produkty i rozwiązania systemowe, które dają pełnię poczucie bezpieczeństwa. Już przy niewielkim zużyciu wody można efektywnie ugasić początki pożaru, a potrafią to nasze niezawodne systemy gaszenia mgłą wodną — jest ona znacznie skuteczniejsza niż tradycyjny strumień wody. Dobre systemy przeciwpożarowe musi natomiast łączyć jedno — natychmiastowa reakcja podjęta celem ugaszenia nawet najmniejszej iskry. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!