UE będzie miała swojego mObywatela?

Do 2026 roku na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywała europejska wersja mObywatela, czyli tzw. portfel tożsamości cyfrowej. Rada Europy wydała w tej sprawie rozporządzenie.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 29 marca 2024

Dostęp do bezpiecznej tożsamości cyfrowej 

Od 2017 roku Polacy mogą korzystać z mObywatela, dzięki któremu w elektroniczny sposób można potwierdzić swoją tożsamość. Obecnie aplikacja jest intensywnie rozwijana i pojawia się w niej coraz więcej nowych opcji.

Kwalifikowanym podpis elektroniczny w mObywatelu?Kwalifikowanym podpis elektroniczny w mObywatelu? Joanna Gościńska

W podobnym kierunku zmierza Unia Europejska, która pod koniec marca przyjęła ramy prawne dotyczące bezpiecznego i godnego zaufania portfela cyfrowego dla wszystkich Europejczyków. Cel? Zapewnienie mieszkańcom Wspólnoty dostępu do zaufanej i bezpiecznej tożsamości cyfrowej (eID). 

- Przyjęcie europejskiego rozporządzenia w sprawie tożsamości cyfrowej jest kamieniem milowym w transformacji cyfrowej naszego społeczeństwa. Umożliwienie obywatelom posiadania unikalnego i bezpiecznego europejskiego portfela cyfrowego przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli nad swoimi danymi osobowymi to kluczowy krok naprzód dla UE, która ustanowi światowy punkt odniesienia w dziedzinie cyfrowej i zwiększy bezpieczeństwo podczas korzystania z usług online – powiedział Mathieu Michel, belgijski sekretarz stanu ds. cyfryzacji, uproszczeń administracyjnych, ochrony prywatności i przepisów budowlanych.

- Co więcej, stawiając obywateli w centrum uwagi, rozporządzenie w sprawie europejskiej tożsamości cyfrowej przyczynia się do znacznej poprawy i uproszczenia dostępu do usług publicznych w Internecie. Obywatele nie powinni ponosić ciężaru złożoności administracyjnej i instytucjonalnej – dodał.

Potwierdzenie tożsamości z telefonu

Nowe rozporządzenie Rady Europy nakłada na państwa członkowskie obowiązek stworzenia cyfrowych portfeli dla obywateli, które będzie można powiązać z ich krajową tożsamość cyfrową z dokumentami potwierdzającymi inne cechy osobiste (np. prawo jazdy, kwalifikacje, konto bankowe). Obywatele będą mogli potwierdzać swoją tożsamość i udostępniać dokumenty elektroniczne ze swoich cyfrowych portfeli po prostu za pomocą telefonów komórkowych.

Nowe europejskie portfele tożsamości cyfrowej (EDIW) umożliwią wszystkim obywatelom dostęp do usług online za pomocą krajowego identyfikatora cyfrowego, który będzie uznawany w całej UE, bez konieczności stosowania prywatnych metod identyfikacji lub niepotrzebnego udostępniania danych osobowych. Kontrola użytkownika gwarantuje, że udostępniane będą tylko te informacje, które wymagają udostępnienia.

Ruszyły prace nad Europejskim portfelem tożsamości cyfrowejRuszyły prace nad Europejskim portfelem tożsamości cyfrowejJoanna Gościńska

Portfel będzie zawierał dashboard wszystkich transakcji dostępnych dla jego poświadczania zarówno online, jak i offline, oferował możliwość zgłaszania ewentualnych naruszeń ochrony danych oraz umożliwił interakcję pomiędzy portfelami. Co więcej, obywatele będą mogli połączyć portfel z istniejącymi krajowymi systemami identyfikacji elektronicznej i korzystać z bezpłatnych podpisów elektronicznych do użytku nieprofesjonalnego.

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem do 2026 roku każde państwo członkowskie musi udostępnić swoim obywatelom portfel tożsamości cyfrowej i akceptować EDIW z innych państw członkowskich. Wydawanie, użytkowanie i unieważnianie porfela ma być bezpłatne dla wszystkich osób fizycznych. Ponadto państwa członkowskie UE muszą swoim obywatelom zapewnić także alternatywną, bezpieczną opcję potwierdzania tożsamości, jeśli ktoś nie będzie chciał korzystać z portfela cyfrowego.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!