Kwalifikowanym podpis elektroniczny w mObywatelu?

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad bezpłatnym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Taką opcję wymusza na resorcie Krzysztofa Gawkowskiego prawo unijne.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 27 marca 2024

Podpis kwalifikowany – stan aktualny

Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który ma moc prawną taką jak podpis własnoręczny. Jest poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, który umożliwia weryfikację składającej podpis osoby. Tylko ta osoba, do której podpis i certyfikat są przyporządkowane, może go używać. W odróżnieniu od profilu zaufanego, za pomocą podpisu kwalifikowanego możesz nie tylko załatwiać sprawy urzędowe, ale też na przykład zawierać umowy na odległość, czy brać udział w aukcjach elektronicznych na platformach przetargowych.

Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób! Anna Malinowska

Obecnie, aby korzystać z podpisu kwalifikowanego, musisz kupić go u jednego z certyfikowanych dostawców. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji. Do najpopularniejszych podpisów kwalifikowanych należą: Sigilium Sign, Szafir 2.0, proCertum SmartSign czy PEM-HEART 3.9 oraz SecureDoc 2 firmy EuroCert.

W skład zestawu składającego się na podpis kwalifikowany wchodzą najczęściej: specjalna karta kryptograficzna, na której jest zapisany twój certyfikat kwalifikowany, czytnik kart, który podłączasz do swojego komputera, oprogramowanie, które musisz zainstalować.

Podpis za co najmniej 300 zł brutto

Cena takiego zestawu zależy od dostawcy, a także opcji jaką wybierzesz. Wpływ na cenę będzie miał np. okres przez jaki certyfikat jest ważny – może to być od roku do trzech. Zazwyczaj zestaw kosztuje około 300 zł brutto. Mimo że kwota ta nie zwala z nóg, Ministerstwo Cyfryzacji planuje zmniejszyć ja do 0 zł, o czym w rozmowie z PAP powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Wiceszef resortu cyfryzacji zdradził, że obecnie trwają prace nad wdrożeniem bezpłatnego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Taki wymóg wprowadza unijne rozporządzenie eIDS 2.0 z 29 lutego 2024 roku.

Cyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjneCyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjneMonika Świetlińska

- Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już koncepcyjnie nad ścieżkami implementacji tych przepisów. Pojawią się one w polskim systemie prawnym po wdrożeniu przepisów unijnych - powiedział Michał Gramatyka.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Idea rozporządzenia eIDS 2.0 jest taka, aby wszystkie portfele cyfrowe w państwach Unii Europejskiej mogły ze sobą współpracować. Oznacza to, że z polskiego rozwiązania będziemy mogli korzystać także w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Co ważne, korzystanie z europejskiego portfela ma być dobrowolne.

A co już się udało wdrożyć?

Aplikacja mObywatel zaczyna spełniać coraz więcej rozmaitych funkcji. Do niedawna umożliwiała ona jedynie dostęp do elektronicznej wersji kilku dokumentów, jednak dopiero z wersją mObywatel 2.0 możliwość ta została poszerzona w taki sposób, że praktycznie niepotrzebne są już plastikowe „papiery”. Co więcej, Ministerstwo Cyfryzacji co i rusz dodaje do apki coraz więcej funkcjonalności.

W mObywatelu 2.0 cyfrowych legitymacji mogą używać już między innymi: uczennice i uczniowie, studenci i studentki, a także emeryci-renciści czy posiadacze Karty Dużej Rodziny. W przyszłości planujemy dodać do aplikacji także oczekiwane i potrzebne legitymacje osoby niepełnosprawnej i honorowego dawcy krwi.

Za pomocą telefonu swoje uprawnienia zawodowe mogą potwierdzać między innymi posłowie, adwokaci, radcy prawni czy aplikanci radcowscy. Do tej grupy dołączą teraz również osoby, które wykonują zawód pielęgniarki lub położnej.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!