Unia Europejska ostrzega przed kryptowalutami

Organy nadzoru finansowego UE ostrzegają konsumentów przed ryzykiem związanym z kryptowalutami.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 marca 2022

Europejskie urzędy nadzoru (EBA, ESMA i EIOPA – ESA) ostrzegają konsumentów, że wiele kryptowalut jest wysoce ryzykownych i spekulacyjnych. Europejskie Urzędy Nadzoru określają kluczowe kroki, jakie konsumenci mogą podjąć, aby zapewnić podejmowanie świadomych decyzji.

Ostrzeżenie to pojawia się w kontekście rosnącej aktywności konsumentów i zainteresowania kryptowalutami oraz agresywnej promocji tych aktywów i powiązanych produktów wśród społeczeństwa, w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Aktywa te są nieodpowiednie dla większości konsumentów

W swoim ostrzeżeniu Europejskie Urzędy Nadzoru podkreślają, że aktywa te nie są odpowiednie dla większości konsumentów detalicznych jako inwestycja lub jako środek płatności lub wymiany, ponieważ konsumenci: stają przed bardzo realną możliwością utraty wszystkich zainwestowanych pieniędzy, jeśli kupią te aktywa. Konsument powinien być wyczulony na ryzyko reklam wprowadzających w błąd, w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych i influencerów.

Na co trzeba uważać?

Należy szczególnie uważać na obiecane szybkie lub wysokie zwroty, zwłaszcza te, które wyglądają zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe.

Europejskie urzędy nadzoru ostrzegają również konsumentów, że powinni być świadomi braku dostępnej dla nich możliwości odwołania lub ochrony, ponieważ aktywa kryptograficzne oraz powiązane produkty i usługi zazwyczaj nie są objęte istniejącą ochroną na mocy obecnych unijnych przepisów dotyczących usług finansowych.

Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Michał Górecki

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie oraz z myślą o zapewnieniu właściwego wdrożenia obowiązujących sankcji ESA z zadowoleniem przyjmują wyjaśnienie przez Radę Unii Europejskiej zakresu środków ograniczających wobec podmiotów i osób z Rosji i Białorusi w odniesieniu do kryptowalut.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Organy nadzoru finansowego UE ostrzegają, że kryptowaluty nie mogą być też traktowane jak bezpieczna inwestycja lub jako środek płatności lub wymiany. Konsumenci stają przed bardzo realną możliwością utraty wszystkich zainwestowanych pieniędzy, jeśli takie kupią aktywa.

KNF też ostrzega przed kryptowalutami

Ostrzeżenie Urzędu KNF o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptoaktywami (w tym walutami wirtualnymi oraz kryptowalutami) pojawiło się już kilak miesięcy temu.

Zdaniem KNF aktualne uwarunkowania makroekonomiczne, w szczególności takie, jak niski poziom oprocentowania depozytów bankowych oraz dynamiczne wzrosty wartości niektórych kryptoaktywów sprawiają, że inwestorzy poszukują alternatywnych form lokowania swoich oszczędności, które potencjalnie mogłyby przynosić wyższe stopy zwrotu. Jednocześnie w takich okolicznościach zaczynają pojawiać się podmioty, które często w ramach tzw. agresywnego marketingu (zawierającego niekompletne lub niewystarczające do oceny ryzyka informacje), oferują możliwość inwestowania w aktywa takie, jak na przykład szeroko rozumiane kryptoaktywa, w tym waluty wirtualne. Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa lokowanych środków ma wówczas wiedza i świadomość ryzyka związanego z takimi formami inwestowania.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przypomina potencjalnym inwestorom o ryzykach, które są związane z nabywaniem oraz z obrotem szeroko pojętymi kryptoaktywami w tym walutami wirtualnymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!