Wypadek w pracy. Jakie dokumenty należy złożyć w ZUS?

Miałeś wypadek w pracy i chcesz ubiegać się o świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego ZUS? Świetnie trafiłeś, dzisiaj rozwiniemy nieco ten temat. Ważnym aspektem w takim wypadku jest kwestia złożenia odpowiedniego kompletu dokumentów. Przyznanie nam świadczenia oraz jego wypłata jest zależna od kompetencji płatnika składek (naszego pracodawcy) oraz placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniej naszemu miejscu zamieszkania.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 28 lutego 2023

Jakie dokumenty należy złożyć? 

Najistotniejsze w takiej sytuacji jest złożenie kompletu dokumentów, które będą pomocne w ustaleniu, czy okoliczności naszego wypadku oraz jego przyczyny pozwalają nam uzasadnić, że był to wypadek przy pracy. Pracownik, który ubiega się o stosowne świadczenie, ma obowiązek złożyć u płatnika składek (pracodawcy) komplet dokumentów. Dopiero później dokumenty wraz ze stosownym wnioskiem składane są w placówce ZUS, która odpowiada miejscu zamieszkania poszkodowanej osoby. 

Musimy zebrać i wypełnić następujące dokumenty: 

  1. Specjalny wniosek, w którym wyraźnie określamy rodzaj świadczenia (np. jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego uszczerbku na zdrowiu). Mają w nim być: dane identyfikacyjne płatnika składek: PESEL, seria i numer dowodu osobistego lub paszportu, dane ubezpieczonego (PESEL, NIP( albo, jeśli nie dysponuje tymi numerami, to seria i numer dowodu osobistego lub paszportu. 

  2. Karta wypadku lub protokół powypadkowy — uwierzytelnione kopie oraz oryginały do wglądu przy składaniu dokumentów: mają być w nich wyjaśnienia poszkodowanej osoby oraz informacje uzyskane od świadków zdarzenia. 

  3. Zaświadczenie o stanie zdrowia N-9, które wypełnił lekarz leczący, ma zawierać ono informacje, że leczenie i rehabilitacja osoby poszkodowanej zostały zakończone, a w wypadku śmierci poszkodowanego dołączamy także akt zgonu. 

Czego jeszcze może zażądać ZUS? 

ZUS czasami żąda również: 
  1. Specjalnej karty informacyjnej z udzielenia I pomocy poszkodowanej osobie — może być to uwierzytelniona kopia lub oryginał do wglądu. 

  2. Wyjaśnienia na temat odbycia przez poszkodowaną osobę obowiązkowego szkolenia BHP. 

  3. Oświadczenie osoby, której poszkodowana osoba zgłosiła swój wypadek. Może być to uwierzytelniona kopia oświadczenia lub oryginał do wglądu. 

Jeśli osoba została poszkodowana w wyniku wypadku komunikacyjnego, potrzebne będzie także dostarczenie numeru rejestracyjnego pojazdu, personaliów współuczestników wypadku, informacji o dochodzeniu prowadzonym przez Policję i inne organy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!