Zarządzanie zmianą linii technologicznej

Linia technologiczna to kluczowy element infrastruktury wielu działalności w Polsce i na świecie. To właśnie dzięki tym elementom możliwe jest zachowanie ciągłości procesu wytwarzania danego dobra. Jak zarządzać linią technologiczną?

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 kwietnia 2021

Kiedy linia technologiczna pracuje dobrze?

Można podejść do odpowiedzi na to pytanie na kilka różnych sposobów. Część osób powie, że spotykamy się z tą sytuacją wtedy, gdy na żadnym etapie funkcjonowania zakładu nie występują opóźnienia, które skutkowałyby tym, że utrzymanie pierwotnych terminów realizacji wysyłki dobra do klienta byłoby zagrożone.

Można podejść też do tego zadania w inny sposób. Czasem spotykamy się z wykładnią, iż linia technologiczna jest dobrze zoptymalizowana wtedy, gdy każda osoba przy niej zatrudniona ma do wykonania porównywalną ilość pracy. Zarówno pod kątem czasowym, jak i w ujęciu sił, jakie musi włożyć w wykonanie swojej części procesu.

Co więcej, taki podział obowiązków pozwala na obiektywne rozliczanie pracowników z wykonanej pracy. Można też wtedy na poważnie myśleć o wprowadzeniu dla załogi porównywalnego wynagrodzenia, co na pewno odbędzie się z korzyścią tak samo dla działalności, jak i dla zespołu.

Jak optymalizować linię produkcyjną?

Można wyjść z założenia, że każde z takich rozwiązań ma jakby trzy biegi funkcjonowania: wydajność minimalną, wydajność optymalną i wydajność maksymalną. Oczywiście, nawet najlepsza linia produkcyjna sama nie wykona całego procesu montażu produkowanego towaru.

Można powiedzieć, że do optymalizacji linii można podejść dwojako. Z jednej strony musimy upewnić się, że jej maksymalna wydajność pozwoli na zaspokojenie potrzeb naszych klientów, jednak z drugiej strony musimy mieć też gwarancję tego, że zespół ją obsługujący dobrze poradzi sobie ze zleconym zadaniem.

Załóżmy, że przez decydowaną większość roku linia oraz pracownicy przy niej zatrudnieni pracują z wydajnością optymalną, ale nasza firma zawsze zwiększa wydajność w trzecim kwartale, by zdążyć przed świętami Bożego Narodzenia. Jeśli zespół nie dopasuje się do pracy w najwyższym trybie, to inwestycja może się nie spłacić.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak przeprowadzać zmianę na linii technologicznej

Kluczowa zasada jest tylko jedna — nie może ona powodować problemów w funkcjonowaniu całego procesu. Bez względu na to, czy zmiana dotyczy wymiany samej linii na nowszą, czy na przykład wprowadzenia zewnętrznych podwykonawców do jej obsługi.

Musimy dysponować jasno określonym planem działania i tak zaplanować dzień wejścia zmiany w życie, by nie odbił się on na naszych partnerach biznesowych. W praktyce oznacza to, że mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pośpiech będzie naszym najgorszym doradcą.

Czasem lepiej poczekać na przykład do zamknięcia rozliczeń kwartalnych lub miesięcznych i wtedy, na spokojnie, przeprowadzić wszystkie niezbędne zmiany. Idealną sytuacją byłoby czasowe przejęcie części zamówień przez zespół z innej linii, jednak nie wszystkie firmy takimi dysponują. Jeśli zmiana ma charakter niezbędny i nagły, czasem pozostaje jedynie poinformować kontrahentów o możliwych zmianach w terminie dostaw i za nie przeprosić.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!