Zyski Meta vs. zdrowie psychiczne nastolatków

Ponad 30 stanów USA pozywa Metę (dawnej Facebook) za działanie na szkodę najmłodszych użytkowników. Według nich spółka świadomie i celowo tak projektuje funkcje Instagrama i Facebooka, aby dzieci i młodzież się od nich uzależniła.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 3 listopada 2023

33 prokuratorów pozywa Metę

Jak czytamy w komunikacie prasowym biura prokuratury generalnej w Nowym Jorku, który w swojej publikacji przywołuje serwis CNBC, przeciwko Mecie pozew złożyło 33 prokuratorów generalnych z Nowego Jorku, Północnego Okręgu Kalifornii, Kolorado, Luizjany, Nebraski, Karoliny Południowej, Waszyngtonu oraz Wisconsi.

Prokuratorzy zarzucają Mecie, że ​​celowo tak projektuje algorytmy, alerty i powiadomienia, aby zatrzymać młodych użytkowników jak na dłużej na Facebooku i Instagramie. Dla dzieci i młodzieży ma to oznaczać  szkody dla zdrowia psychicznego. Dla firmy – zwiększenie przychodów z reklam.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

"Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby przyciągać, angażować i ostatecznie usidlać młodzież i nastolatki. Jej motywem jest zysk, a chcąc maksymalizować swoje zyski finansowe, Meta wielokrotnie wprowadzała opinię publiczną w błąd co do istotnych zagrożeń związanych z jej platformami mediów społecznościowych" – czytamy w skardze prokuratorów. 

Ponadto spółce należącej do Marka Zuckerberga zarzuca się, że gromadziła ona nielegalnie dane o użytkownikach poniżej 13 roku życia.

A co na to Meta?

Rzecznik Meta powiedział, że firma podziela zaangażowanie prokuratorów generalnych w "zapewnienie nastolatkom bezpiecznych, pozytywnych doświadczeń online" i "wprowadziła już ponad 30 narzędzi wspierających nastolatków i ich rodziny".

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jesteśmy rozczarowani, że zamiast produktywnie współpracować z firmami z całej branży w celu stworzenia jasnych, odpowiednich do wieku standardów dla wielu aplikacji, z których korzystają nastolatki, prokuratorzy generalni wybrali tę ścieżkę – powiedział rzecznik Mety, cytowany przez Wirtualne Media.

Media społecznościowe a badania naukowców z Karoliny Północnej

Analizy dokonane przez uczonych z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill nie pozostawiają złudzeń – kompulsywne przeglądanie mediów społecznościowych przez nastolatków jest związane z późniejszymi zmianami w sposobie tego, jak mózgi reagują na otaczający świat. Szczegóły badania opisano w czasopiśmie JAMA Pediatrics.

Uczeni przez trzy lata monitorowali 169 uczniów uczęszczających do publicznych gimnazjów w Karolinie Północnej. W wywiadzie wstępnym uczestnicy musieli podać, jak często sprawdzali trzy popularne serwisy społecznościowe – Facebooka, Instagrama i Snapchata. Ich odpowiedzi wahały się znacznie – od jednego do ponad 20 razy dziennie. Uczestnicy eksperymentu przeszli także badania diagnostyczne mózgu, które miały ocenić ich aktywność neuronalną podczas przewidywania społecznych informacji zwrotnych od rówieśników.

Meta rozszerza kanały nadawcze na FacebookMeta rozszerza kanały nadawcze na FacebookJoanna Gościńska

Niestety, serwisy społecznościowe dostarczają odbiorcom (niezależnie od wieku) stały strumień informacji zwrotnych w postaci polubień, komentarzy, wiadomości czy różnego rodzaju powiadomień. Jeżeli korzystamy z nich w sposób selektywny, nie ma problemu. Dzieciom i nastolatkom łatwo jednak zatracić się w wirtualnym świecie, a to może skutkować problemami na dalszych etapach życia.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!