3 największe wyzwania w rekrutacji IT w 2024 roku

Rekrutacja w branży IT to nieustanny wyścig z czasem, zmieniającymi się trendami i konkurencją o najlepsze talenty. W 2024 roku, w obliczu dynamicznego rozwoju technologicznego i coraz większego zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę, proces ten staje się jeszcze bardziej wymagający. Jakie są największe wyzwania, z którymi muszą obecnie mierzyć się rekruterzy?

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 10 kwietnia 2024

Większa konkurencyjność na rynku

Wraz z nieustającym rozwojem technologicznym i rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów IT rywalizacja o najlepszych kandydatów staje się coraz bardziej zaciekła. Firmy, które starają się pozyskać utalentowanych programistów, inżynierów oprogramowania, analityków danych i innych specjalistów IT, muszą stawić czoła coraz większej konkurencji – zarówno ze strony innych firm, jak i agencji rekrutacyjnych. Dlatego też ważne jest, aby rekruterzy wyróżniali się innowacyjnym podejściem i elastycznością w swoich strategiach. Równie istotną kwestią jest oferowanie atrakcyjnych warunków pracy i benefitów, by móc przyciągnąć i zatrzymać jak największą liczbę najlepszych kandydatów.

Aby radzić sobie z tym wyzwaniem, firmy coraz częściej stawiają na współpracę z zewnętrznymi agencjami, które specjalizują się w szukaniu i rekrutowaniu talentów IT. Takie usługi mogą mieć różną formę – jedną z nich jest IT contracting, oferowany przez agencje, takie jak HRK. Kolejna atrakcyjna propozycja to outsourcing. Z wykorzystaniem takich rozwiązań można nie tylko skuteczniej dotrzeć do kandydatów, lecz także przeprowadzić proces rekrutacyjny bez zakłócania standardowej działalności firmy.

Zapoznaj się z ofertą HRK na stronie: https://www.hrk.pl/it-contracting/

Szybki rozwój technologiczny i jego wpływ na oczekiwania wobec kompetencji kandydatów

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kolejnym wyzwaniem, z którym zmagają się firmy prowadzące rekrutację do działów IT, są gwałtowne zmiany w oczekiwanym profilu kompetencji kandydatów. Wiążą się one przede wszystkim z dynamicznym rozwojem nowych technologii – zwłaszcza w obszarach stosunkowo nowych, takich jak sztuczna inteligencja, Big Data, uczenie maszynowe czy blockchain. Dodatkowo tempo zmian na tym rynku może sprawić, że umiejętności, które były doceniane jeszcze kilka lat temu, staną się przestarzałe. Wszystko to sprawia, że organizacje działające w sektorze IT muszą być elastyczne i gotowe do dostosowania swoich strategii.

Zdalny proces rekrutacyjny

Pandemia COVID-19, której efekty ekonomiczne są nadal odczuwalne, miała znaczący wpływ na pracę, zwłaszcza w branży IT. Zmiany nie ominęły także procesu rekrutacji – przejście na pracę zdalną spowodowało konieczność dostosowania się do nowych metod rekrutacyjnych. Rozmowy kwalifikacyjne online przebiegają nieco inaczej niż na żywo: z tego względu niezbędny jest dostęp do odpowiednich narzędzi, co wiąże się jednocześnie z innymi oczekiwaniami wobec rekrutera. Głównym wyzwaniem na tym polu jest ocena umiejętności technicznych i dopasowania kandydatów do zespołu w trybie online. Rekruterzy muszą być zatem bardziej innowacyjni i uważni, aby efektywnie przeprowadzać złożony proces rekrutacji w środowisku zdalnym. Ponownie jednak z pomocą przychodzą agencje HR, które na bieżąco dostosowują swój sposób działania do aktualnych warunków na rynku pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!