Pierwsza wersja „Global Digital Compact” opublikowana

„Naszym celem jest włączająca, otwarta, bezpieczna i chroniona przyszłość cyfrowa dla wszystkich” – czytamy w ogólnoświatowym porozumieniu cyfrowym Global Digital Compact (GDC), które opublikowało Biuro Pełnomocnika ds. Technologii ONZ.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 11 kwietnia 2024

Najpierw wielostronne konsultacje z 2023 roku 

Biuro Pełnomocnika ds. Technologii ONZ (ang. UN Tech Envoy) opublikowało projekt (tzw. zero draft) ogólnoświatowego porozumienia cyfrowego Global Digital Compact (GDC). Publikację dokumentu poprzedziły wielostronne konsultacje, które rozpoczęły się w pierwszej połowie ubiegłego roku i były kontynuowane w lutym br., w ramach kilku sesji z państwami członkowskimi ONZ oraz z grupami interesariuszy. Publikowany projekt został opracowany na podstawie pisemnych wkładów przekazywanych przez państwa członkowskie i interesariuszy.

Dostępność cyfrowa strony www. Czy można ją zbadać samemu?Dostępność cyfrowa strony www. Czy można ją zbadać samemu?Anna Petynia-Kawa

W opublikowanym dokumencie czytamy, że Global Digital Compact powstał, ponieważ jego twórcy mają świadomość, że technologie cyfrowe radykalnie zmieniają nasz świat. Z jednej strony oferują ogromny potencjał korzyści dla dobrostanu i rozwoju ludzi, społeczeństw i naszej planety, z drugiej, stanowią poważnego zagrożenie, jeśli nie umie się ich właściwie wykorzystać.

Jest determinacja 

„Jesteśmy zdeterminowani, aby wykorzystać te możliwości [oraz] (…) przewidzieć i ograniczać ryzyko. Naszym celem jest włączająca, otwarta, bezpieczna i chroniona przyszłość cyfrowa dla wszystkich. Możemy osiągnąć to poprzez współpracę międzynarodową i zarządzanie, które eliminują przepaści cyfrowe i przyczynia się do rozwoju sprawiedliwego i włączającego świata cyfrowego” – czytamy w GDC. Twórcy porozumienia cyfrowego wskazują, że mają „mocne fundamenty, na których mogą budować”. Mowa tu o wypracowaniu cyfrowych zasad w oparciu o takie dokumenty jak: Karta Narodów Zjednoczonych, Powszechną Deklarację Praw Człowieka i Agendę 2030.

Transformacja cyfrowa – czy nie ma od niej odwrotu?Transformacja cyfrowa – czy nie ma od niej odwrotu? Martyna Kowalska

„Wszelkie prawa człowieka, w tym prawa obywatelskie, polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne, prawa i podstawowe wolności muszą być chronione w sieci. Nasza współpraca będzie wykorzystywać technologie cyfrowe do promowania i ochrony tych praw, w tym ochrony dzieci” – czytamy w GDC.

Dalej twórcy dokumentu wskazują m.in. na wypracowanie wzmocnionej pozycji kobiet i dziewcząt, aby wyeliminować przemoc na tle seksualnym i przemocy ze względu na płeć w internecie. Dalej mowa jest m.in. o wykorzystaniu  technologii na rzecz zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, dostępności cyfrowej na poziomie zarówno światowym, jak i krajowym i regionalnym. Twórcy dokumentu wspominają także o „godnym zaufania systemie sztucznej inteligencji, który promuje ochronę praw człowieka.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Global Digital Compact deklaruje także m.in. połączenie wszystkich ludzi z internetem oraz  rozwój kształcenia pracowników w zawodach podlegających znacznej automatyzacji, aby zminimalizować skutki cyfryzacji.

Czym jest Global Digital Compact?

Inicjatywa ONZ Global Digital Compact (GDC) ma za zadanie nakreślić wspólne zasady i stworzyć międzynarodowe ramy otwartej, wolnej i bezpiecznej przyszłości cyfrowej dla każdego. W tym celu Biuro Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Technologii (ang. UN Tech Envoy) stworzyło specjalną platformę online, przy pomocy której wszyscy zainteresowani mogą przekazać swoje wkłady do GDC. Platforma dostępna jest pod linkiem https://www.un.org/techenvoy/global-digital-compact.

 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!