Aplikacja mObywatel wprowadza ePłatności
Koleje nowości w aplikacji mObywatel. Tym razem uruchomiono opcję ePłatności. Dzięki tej funkcji można opłacić na przykład podatki. Uwaga, nowe możliwość nie jest jednak dostępna dla wszystkich!
- Joanna Gościńska
- /
- 12 kwietnia 2024
Są małe gminy, ale nie wciąż brakuje największych miast
Płacenie podatków z poziomu telefonu jest już możliwe. To zasługa nowej funkcji w aplikacji mObywatel i niektórych miejskich urzędów, które wdrożyły usługę ePłatności Nowa usługa działa na podstawie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne i jest współtworzona z Polskim Standardem Płatności — BLIK. Rząd ma w planie dodać także kolejne płatności, w tym m.in. Apple Pay, Google Pay i kart.
Kwalifikowanym podpis elektroniczny w mObywatelu?Joanna Gościńska
Bardzo szybko okazało się, że wprowadzenie opcji ePłatności w mObywatelu to strzał w „10”. W trakcie pilotażu zrealizowano już 50 tys. transakcji. Mowa tu o płatnościach za podatki od nieruchomości, rolne (osoby fizyczne), leśne czy opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na liście urzędów, które zgłosiły się do testowania znalazły się mniejsze i większe ośrodki, ale wciąż brakuje urzędów z największych aglomeracji (stan na 10 kwietnia):
- Bielsko-Biała
- Brzeszcze
- Bydgoszcz
- Chełm
- Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni”, w skład którego wchodzą: Gmina Błażowa, Gmina Dynów, Gmina Hyżne, Gmina Lubenia, Miasto Dynów
- Cieszyn
- Dąbrowa Górnicza
- Elbląg
- Gdańsk
- Gdynia
- Grudziądz
- Hażlach
- Jasienica
- Kalety
- Kalisz
- Kielce
- Krotoszyn
- Leżajsk
- Lubenia
- Łowicz
- Mielec
- Mińsk Mazowiecki
- Nowy Dwór Mazowiecki
- Oława
- Ostrowiec Świętokrzyski
- Piaseczno
- Piekary Śląskie
- Pleszew
- Płock
- Polanka Wielka
- Police
- Poznań
- Ruda Śląska
- Rumia
- Skierniewice
- Sopot
- Stalowa Wola
- Starogard Gdański
- Tarnowo Podgórne
- Tarnowskie Góry
- Toruń
- Włocławek
- Wodzisław Śląski
- Zabrze
- Zielona Góra
- Zielonki
Informację o tym, jakie dokładnie ePłatności można dokonać za pomocą aplikacji mObywatel można znaleźć na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/eplatnosci/lista-urzedow-w-programie
A co już się udało wdrożyć?
Aplikacja mObywatel zaczyna spełniać coraz więcej rozmaitych funkcji. Do niedawna umożliwiała ona jedynie dostęp do elektronicznej wersji kilku dokumentów, jednak dopiero z wersją mObywatel 2.0 możliwość ta została poszerzona w taki sposób, że praktycznie niepotrzebne są już plastikowe „papiery”. Co więcej, Ministerstwo Cyfryzacji co i rusz dodaje do apki coraz więcej funkcjonalności.
W mObywatelu 2.0 cyfrowych legitymacji mogą używać już między innymi: uczennice i uczniowie, studenci i studentki, a także emeryci-renciści czy posiadacze Karty Dużej Rodziny. W przyszłości planujemy dodać do aplikacji także oczekiwane i potrzebne legitymacje osoby niepełnosprawnej i honorowego dawcy krwi.
UE będzie miała swojego mObywatela? Joanna Gościńska
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Za pomocą telefonu swoje uprawnienia zawodowe mogą potwierdzać między innymi posłowie, adwokaci, radcy prawni czy aplikanci radcowscy. Do tej grupy dołączą teraz również osoby, które wykonują zawód pielęgniarki lub położnej.
Cyfrowa tożsamość będzie standardem
Ci, którzy nie są wciąż przekonani do tego, aby korzystać z nowych technologii, z czasem mogą nie mieć wyjścia, bo już nie tylko Polacy idąc w kierunku cyfrowego potwierdzania tożsamości. W podobnym kierunku zmierza Unia Europejska, która pod koniec marca przyjęła ramy prawne dotyczące bezpiecznego i godnego zaufania portfela cyfrowego dla wszystkich Europejczyków. Cel? Zapewnienie mieszkańcom Wspólnoty dostępu do zaufanej i bezpiecznej tożsamości cyfrowej (eID).
Nowe rozporządzenie Rady Europy nakłada na państwa członkowskie obowiązek stworzenia cyfrowych portfeli dla obywateli, które będzie można powiązać z ich krajową tożsamość cyfrową z dokumentami potwierdzającymi inne cechy osobiste (np. prawo jazdy, kwalifikacje, konto bankowe). Obywatele będą mogli potwierdzać swoją tożsamość i udostępniać dokumenty elektroniczne ze swoich cyfrowych portfeli po prostu za pomocą telefonów komórkowych.
Nowe europejskie portfele tożsamości cyfrowej (EDIW) umożliwią wszystkim obywatelom dostęp do usług online za pomocą krajowego identyfikatora cyfrowego, który będzie uznawany w całej UE, bez konieczności stosowania prywatnych metod identyfikacji lub niepotrzebnego udostępniania danych osobowych. Kontrola użytkownika gwarantuje, że udostępniane będą tylko te informacje, które wymagają udostępnienia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?