5 głównych zasad bezpieczeństwa bankowości internetowej
Z danych Związku Banków Polskich wynika, że ponad 21,6 mln klientów przynajmniej raz w miesiącu korzysta z bankowości internetowej. Nic dziwnego zatem, że ta jest na celowniku cyberprzestępców. Co zrobić, aby bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?
- Damian Jemioło
- /
- 16 lutego 2023
Bankowość internetowa? Mocne hasła
Jeśli korzystasz z bankowości internetowej i możesz tworzyć trudne, skomplikowane hasła – rób to. Obecnie 8-znakowe hasło może być złamane w kilkadziesiąt minut, co udowodnili eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, korzystający z najnowszej karty graficznej Nvidia RTX 4090.
Wiadomość z mBanku z prośbą o potwierdzenie numeru? To kolejne oszustwoMikołaj Frączak
Współcześnie mocne hasło powinno zawierać znacznie więcej niż 8 liter i składać się z różnych cyfr, znaków interpunkcyjnych czy diakrytycznych. Jeśli nie masz pomysłu na mocne hasło – możesz je wygenerować i zmodyfikować. Czy to przez menedżera haseł, czy jakikolwiek generator online.
Autoryzacja dwuskładnikowa
Dwuskładnikowa autoryzacja nie jest idealna, ale zdecydowanie utrudnia cyberprzestępcy dostęp do Twojego konta bankowego. Niektóre banki stosują kilkuetapowe autoryzacje wymagając od Ciebie podania hasła, specjalnego kodu (przysyłanego SMS-em, albo takiego, który samodzielnie ustalisz), czy losowo wybranych liter z Twojego nr PESEL.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Możesz też włączyć uwierzytelnianie płatności poprzez aplikację mobilną. Dzięki temu zanim dokonasz przelewu – trzeba będzie zaakceptować go w smartfonie. Sprawdź, co oferuje Twój bank.
Korzystaj tylko z oficjalnych stron i aplikacji
Nigdy, ale to przenigdy nie loguj się do banku przez nieznane Ci strony czy serwisy. Chcesz dokonać przelewu? Zrób to na oficjalnej aplikacji mobilnej banku albo przez jego stronę. Jeśli płacisz przez bramki płatności – mądrzejsze będzie użycie BLIKA lub innej formy, która nie wymaga od Ciebie logowania się.
Facebook i wyłudzenia na Blik. Kolejne oszustwo w sieciMikołaj Frączak
Powiadomienia o transakcjach
Większość banków oferuje obecnie specjalne powiadomienia o transakcjach, które przychodzą w postaci SMS-a, maila lub powiadomienia na smartfonie. Jeśli coś dziwnego dzieje się z Twoim kontem – od razu będziesz wiedzieć. To opcja „must have” dla każdego, kto korzysta z bankowości internetowej.
Bezpieczna bankowość tylko na Twoim urządzeniu
Unikaj logowania się do bankowości internetowej, kiedy jesteś podłączony do publicznej sieci WiFi albo takiej, której nie znasz. Staraj się też unikać korzystania z bankowości online na publicznie dostępnych czy cudzych komputerach. A już z pewnością nie włączaj tam automatycznego logowania czy zapamiętywania jakichkolwiek danych do logowania.
To 5 zasad bezpiecznej bankowości internetowej. Oczywiście – takich metod czy sposobów jest znacznie więcej. Przede wszystkim jednak musisz stawiać na zdrowy rozsądek i mieć się na baczności.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?