Wiadomość z mBanku z prośbą o potwierdzenie numeru? To kolejne oszustwo

Cyberprzestępcy próbują przejąć wasze dane do logowania w banku lub dane osobowe. Wystarczy, że dacie się nabrać i potwierdzicie numer telefonu.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 marca 2022

Kolejny bank na celowniku hakerów

mBank poinformował o możliwym oszustwie, jakie może dotknąć ich klientów. Chodzi o fałszywe maile wysyłane rzekomo z mBanku, a mające na celu zmuszenie klientów do podania danych weryfikacyjnych. Bank rozesłał do swoich klientów odpowiedni komunikat.

- Uważajcie! Oszuści wysyłają fałszywe maile rzekomo od mBanku. Ostrzegamy przed oszustami, którzy wysyłają maile w imieniu mBanku. Proszą w nim o potwierdzenie numeru telefonu, zarejestrowanego w mBanku. W wiadomości znajduje się link, który skieruje Cię na fałszywą stronę internetową. W ten sposób cyberprzestępcy próbują przejąć Twoje dane do logowania w banku lub dane osobowe – poinformował mBank.

Oczywiście bank ostrzega klientów, zwraca uwagę, na podejrzane działania i alarmuje aby trzymać się wielokrotnie przekazywanych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. — Nie klikaj w podejrzane linki, nie pobieraj żadnych aplikacji i nie podawaj swoich danych. Bądźcie ostrożni, nie dajce się oszukać. Jeśli przytrafi Ci się taka sytuacja, poinformuj nas o tym. Skontaktuj się z mLinią pod numerem: 42 6 300 800. – informuje bank w komunikacie.

Kampania phishingowa przeciw jednemu z dużych banków. Można stracić pieniądze

Nie ustają ataki na klientów polskich banków. Nie ma tygodnia, aby zespoły ds. cyberbezpieczeństwa nie informowały o kampaniach phishingowych przeprowadzanych przez cyberprzestępców. — Ostrzegamy przed kolejną kampanią phishingową dystrybuowaną za pośrednictwem wiadomości e-mail. W tym przypadku oszuści podszywają się @ING__Polska, informując o konieczności potwierdzenia numeru telefonu. Zalogowanie się na fałszywej stronie grozi utratą środków. Bądźcie czujni! – alarmuje CSIRT KNF. ING to duży bank, ale hakerzy atakują też małe banki. Przykładem jest choćby Nest Bank.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak usunąć konto na Facebooku?Jak usunąć konto na Facebooku?Michał Górecki

Klienci Nest Banku dostają fałszywe wiadomości e-mail

Klienci Nest Banku pod ostrzałem cyberprzestępców. — Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail, w których cyberprzestępcy podszywają pod Nest Bank informując o konieczności potwierdzenia płatności. Nie dajcie się nabrać – to próba oszustwa! Niebezpieczna strona to: hxxps://szinterior[.]com/nestbank/ — informuje CSIRT KNF. Nie wolno pod żadnym pozorem klikać w żadne linki w takich mailach ani podawać żadnych informacji na stronach internetowych i w formularzach. Banki zazwyczaj nie zwracają się do klientów poprzez korespondencję mailową, nie każą tez podawać żadnych danych autoryzacyjnych tym kanałem.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.

Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!