50 mln zł – tyle ukradli cyberprzestępcy w Polsce

Cyberprzestępcy pozyskujący hasła do bankowości internetowej, ukradli nawet 50 mln zł. Policjanci złapali podejrzanych. Co im grozi?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 14 kwietnia 2023

Fot: Policja/CBZC

Cyberprzestępcy złapani – ukradli 50 mln zł

W kwietniu 2023 r. w Poznaniu policjanci z Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 

Cyberprzestępcy mieli pozyskiwać hasła do kont w bankowości internetowej. Następnie, oszuści kontaktowali się z pracownikami banków, podszywając się właścicieli rachunków. W ten sposób przejmowali ich pieniądze, a następnie wpłacali je na inne rachunki. Po co? Aby kupować później inne waluty czy sprzęt elektroniczny.

Jak utworzyć silne hasło i czego unikać przy jego tworzeniu?Jak utworzyć silne hasło i czego unikać przy jego tworzeniu?Michał Górecki

Policjanci szacują, że cyberprzestępcom udało się w ten sposób pozyskać nawet 50 mln zł. Łącznie podejrzanych jest 14 osób. 

Nawet 15 lat więzienia

Sprawa jest prowadzona przez Dział ds. Cyberprzestępczości Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Wobec dwóch podejrzanych Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Trzeci podejrzany otrzymał środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym.

Czyny zarzucane podejrzanym są zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań, ponieważ sprawa jest wciąż rozwojowa. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

55 tys. cyberprzestępstw rocznie

W Polsce rośnie cyberprzestępczość. Z danych policji wynika, że w samym tylko 2020 r. zgłoszonych zostało 55 tys. spraw dotyczących cyberzagrożeń. Co zatrważające – było to o ponad połowę więcej niż 4 lata temu. 

Dla hakerów nie ma tabu. Każda szansa na atak jest dobraDla hakerów nie ma tabu. Każda szansa na atak jest dobraMikołaj Frączak

Niestety, jednocześnie spada wykrywalność przestępstw komputerowych. I dramatycznie niska jest w przypadku właśnie ataków na bankowość internetową. W 2020 r. wyniosła mniej niż 10%. 

W przypadku większości cyberprzestępstw w Polsce są to ataki typu ransomware. Cyberprzestępcy blokują za ich pomocą np. dostęp do ważnych plików i żądają okupu. Niektóre osoby czy firmy ulegają oszustom, ale tak naprawdę to jedynie pogłębia problem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!