USA pracuje nad regulacjami prawnymi dotyczącymi AI

Agencje w całym rządzie federalnym USA podejmują kroki mające na celu regulowanie sztucznej inteligencji. Zależy im na dążeniu do promowania bezpieczeństwa i zminimalizowania szkód wynikających z używania tej technologii. Nagły i bardzo intensywny rozwój narzędzi AI, takich jak Chat GPT, coraz mocniej skupia na sobie uwagę polityków na całym świecie.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 14 kwietnia 2023

Opinia amerykańskiego społeczeństwa o rozwoju technologicznym

Departament Handlu podjął we wtorek swoją najważniejszą akcję, aby zająć się rozwijającą się technologią. W pierwszej kolejności poprosił społeczeństwo o wyrażenie opinii na temat tego, w jaki sposób mógłby stworzyć regulacje, które zapewnią, że systemy AI będą działać zgodnie z prawem. Ponadto agencja stworzyła system, który mógłby oceniać, czy programy bazujące na AI zawierają szkodliwe uprzedzenia lub zniekształcają komunikację. Celem był sprawdzenie, czy mogą one rozprzestrzeniać dezinformację lub fałszywe informacje.

Chat GPT został szefem startupuChat GPT został szefem startupuDamian Jemioło

Agencje rządowe podejmują kroki w celu regulacji codziennego działania sztucznej inteligencji. Dążą one przede wszystkim do promowania bezpieczeństwa i minimalizacji szkód wynikających z tej technologii. Ogromny i ekspresowy rozwój narzędzi opartych na AI, takich jak ChatGPT, skłania decydentów na całym świecie do zwrócenia uwagi na to zagadnienie.

Ustalenia Departamentu Handlu USA

Alan Davidson, sekretarz pomocniczy ds. handlu, stwierdził, że mogą być potrzebne nowe oceny i protokoły, aby zapewnić, że systemy AI działają bez negatywnych skutków, podobnie jak audyty finansowe potwierdzają dokładność oświadczeń biznesowych.

Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Martyna Kowalska

Federalna Komisja Handlu bada sposoby, w jakie generatywna AI może wspierać oszustwa lub przestępstwa. Ponadto Agencja opublikowała w lutym krytyczny wpis na blogu. Ostrzega w nim firmy, że nadzoruje deklaracje dotyczące technologii zasilanej przez sztuczną inteligencję.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

"Niektóre z ostatnich rozwojowych technologii w dziedzinie generatywnej AI niosą ze sobą nowy zbiór ryzyk" — powiedział Levine.

Standardy dla technologii opartych o AI

Tymczasem Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST), czyli federalne laboratorium, które opracowuje standardy dla nowych technologii stworzył specjalne ramy dla sposobów odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji.

Wprawdzie jeszcze nie wypracowano jasnej zgody na to, jaką metodę regulatorzy mogą wykorzystać do nadzorowania technologii oraz który organ rządowy powinien się tym zajmować. W niedawnej konferencji w Silicon Valley, podczas dyskusji między przedstawicielami branży technologicznej i ustawodawcą, uczestnicy wysunęli pomysł, że NIST mógłby koordynować działania związane z AI. NIST nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Mikołaj Frączak

W ostatnich tygodniach zainteresowanie rządu AI przyspieszyło. Obrońcy konsumentów i technologów zjechali do Waszyngtonu, mając na celu wpływanie na nadzór nad technologią. Jest ona bowiem tak samo rewolucyjna jak kiedyś internet.

Stale rosnąca presja na branżę sprawia, że kierownicy AI prowadzą własne spotkania, aby omówić standardy i zasady polityki publicznej. Zwiększone skupienie rządu na AI spotkało się dotychczas z mieszanymi recenzjami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!