BCM w firmie - czym jest i dlaczego warto wdrożyć te zasady jak najszybciej?
Na rynku można znaleźć wiele różnych działalności gospodarczych. Zdecydowanie najczęściej spotykamy się z firmami jednoosobowymi czy niewielkimi przedsiębiorstwami, które zatrudniają do 10-20 osób. Coraz prężniej rozwijają się też wielkie korporacje, gdzie pracują tysiące osób z całego kraju. Co łączy te wszystkie formy działalności? Właśnie BCM, czyli zbiór zasad, które pozwolą funkcjonować tym podmiotom w sytuacjach krytycznych.
- Anna Malinowska
- /
- 11 lipca 2021
BCM w firmie — co trzeba wiedzieć?
Bez względu na wielkość firmy oraz segment rynku, na jakim się ona skupia, istnieją obszary, bez których działalność gospodarcza nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować. Czasem może to być spedycja, kiedy indziej magazyn, a czasem, by uziemić naszą działalność, wystarczy tak prozaiczna rzecz, jak brak dostępu do internetu.
Właśnie w tym miejscu przydaje się BCM, czyli procedura analizy ryzyka w podmiotach gospodarczych. Niestety, ale nie istnieje jeden, uniwersalny klucz, dzięki któremu samodzielnie opracujemy politykę BCM w zaledwie kilkadziesiąt minut, wręcz przeciwnie.
Praktyka wielu działalności pokazuje, że jest to proces niezwykle złożony, którego przygotowanie, a następnie wdrożenie, może zająć nawet kilka miesięcy. Największe, globalne firmy, tworzyły swoje autorskie rozwiązania BCM przez wiele lat.
Co warto podkreślić, przygotowanie polityki BCM, nigdy się nie kończy. Kluczową cechą tego procesu jest aktualizacja i ciągłe usprawnianie zasad, by te jak najlepiej odpowiadały otaczającemu nas światu. Zawsze można coś usprawnić, zawsze można zapewnić sobie alternatywne modele pracy.
Kiedy przyda nam się BCM?
Nie trzeba szukać zbyt daleko. Wystarczy wskazać na wciąż trwającą pandemię COVID-19. Wystarczył szereg odgórnych, administracyjnych decyzji, by wiele działalności gospodarczych postawić pod ścianą. Firmy, które nie zaadoptowały się do nowej rzeczywistości, albo wpadły w problemy finansowe, albo zbankrutowały.
Jak rozbudować sieć komputerową?Mikołaj Frączak
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
BCM może przydać się też w wielu innych sytuacjach. Można spotkać się nawet z zapisami, które regulują funkcjonowanie wielkich firm produkcyjnych w okresie urlopowym. Gdy nagle nałoży się na siebie kilkanaście lub kilkadziesiąt urlopów, przedsiębiorstwo musi działać w nieco inny sposób. Zasady te powinny być spisane właśnie w polityce BCM.
O czym pamiętać podczas wdrażania BCM?
Przede wszystkim, na chwilę musimy stać się sceptykami. Nie wolno zakładać, że skoro awaria sieci energetycznej nie przytrafiła się nam nigdy, to na pewno tak będzie przez cały czas. Powinniśmy spodziewać się niespodziewanego, dzieląc przy tym ryzyka według tego, jaki wpływ mają one na firmę. Inaczej może na nas wpływać brak prądu, a inaczej lockdown czy reżim sanitarny.
Zarządzanie BCM można dość dobrze połączyć z ISO 22301, czyli zarządzaniem ciągłością biznesu. Czasem warto też dokładnie prześledzić rynek i przeanalizować, jak do ciągłości funkcjonowania firmy podchodzą nasi konkurenci. Warto pamiętać o tym, że nie powinniśmy próbować tylko się z nimi zrównać. Kluczowe powinno być przebicie ich oferty. Tylko w ten sposób przekonamy do siebie klientów, dla których — na przykład — zapewnienie ciągłości dostaw, będzie mieć kluczowe znaczenie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?