ISO 9001: co warto wiedzieć?

ISO to zespół norm i standardów, które dążą do ujednolicenia wielu różnych sektorów gospodarki, co ma pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Jasno rozpisane procesy mają usprawnić pracę w firmach, a w ostatecznym rozrachunku dostarczyć nam produkty i usługi najwyższej jakości. Czy warto wdrożyć ISO 9001?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 lipca 2021

Dlaczego ISO 9001?

Bez wątpienia jest to jeden z najpopularniejszych standardów na świecie. Na przestrzeni lat norma ewoluowała. Obecnie najczęściej spotykamy się ze standardem ISO 9001:2015, co oznacza, że instytucja zarządzająca tą normą, najważniejsze zmiany wdrożyła właśnie w tamtym roku.

Jest to tradycyjny certyfikat zarządzania jakością w przedsiębiorstwie. Ze względu na jego ogromną uniwersalność, świetnie sprawdzi się w praktycznie każdym miejscu: zarówno w wielkich korporacjach czy firmach produkcyjnych, jak i w małych przedsiębiorstwach, które zatrudniają kilku-kilkunastu pracowników.

ISO 9001:2015 kusi też partnerów biznesowych z Europy Zachodniej. Sytuacja, kiedy firmy na przykład z Niemiec czy Niderlandów uzależniają współpracę z dostawcą z Polski od tego, czy jego firma ma ważny certyfikat ISO 9001:2015, wcale nie należą do rzadkości.

Takie sytuacje są bardzo powszechne między innymi w branżach produkcyjnych. Można tu wskazać na przykład na firmy dostarczające specjalistyczne produkty, ale i na te podmioty, które handlują z krajami z Europy Zachodniej na przykład żywnością. 

Jak zabrać się za wdrożenie ISO 9001:2015

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób. Każdy podmiot obecny na rynku może zabrać się za proces certyfikacji samodzielnie. Praktyka wielu firm pokazuje jednak, że jest to zajęcie bardzo męczące i czasochłonne, które nawet przeszkolonemu w tym zakresie pracownikowi może zająć sporo czasu.

ISO 54001. Co to jest?ISO 54001. Co to jest?Anna Malinowska

Na szczęście na rynku można znaleźć dziesiątki firm, które wyspecjalizowały się właśnie w takiej działalności. Ich głównym zadaniem jest przeprowadzenie klienta przez cały proces: od analizy struktury firmy i zaproponowania zmian, po audyt kontrolny i umówienie audytu właściwego, czyli tego, który zaważy na tym, czy nasza firma otrzyma certyfikat, czy nie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W Polsce funkcjonuje też wiele akredytowanych jednostek certyfikujących. Zanim wybierzemy tę właściwą, warto uważnie zaznajomić się z ofertą wszystkich podmiotów. Dlaczego? Chociażby ze względu na ceny: te potrafią różnić się nawet o paręset procent. 

ISO 9001:2015 — o czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że norma nie jest nam przyznana na zawsze. Co do zasady, certyfikat jest ważny przez rok. Po tym czasie musimy przejść audyt ponawiający. Tak samo, jak w dwa lata później. Zarządca normy ISO podjął taką decyzję, by zapewnić jak najwyższą jakość świadczonych usług oraz by upewnić się, że zaraz po wdrożeniu certyfikatu firmy nie wracają do starych praktyk, które z zarządzaniem jakością mają niewiele wspólnego.

Pamiętajmy też o tym, że ISO 9001:2015 zakłada zmiany nie tylko w strukturze łańcucha dostaw, ale i w schematach oraz organizacji firmy. To bardzo ważne, a często bagatelizowane zagadnienie. Właśnie dlatego warto podejść do wdrożenia tego standardu w sposób kompleksowy: by o niczym nie zapomnieć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!