Bezpieczeństwo danych, a naprawa sprzętu
Kiedy decydujemy się oddać nasz sprzęt elektroniczny lub komputer do naprawy, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele danych osobistych i ważnych informacji przechowujemy na tych urządzeniach. Warto pamiętać, że przygotowanie sprzętu do naprawy jest etapem niezwykle istotnym, który pomaga uniknąć potencjalnych problemów związanych z utratą danych oraz naruszeniem prywatności.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 26 października 2023
Dlaczego warto chronić dane?
Ochrona poufnych informacji jest niezwykle ważna. Takie postępowanie ma ogromne znaczenie dla prywatności, ponieważ dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, PESEL, adres czy numer telefonu są często przechowywane przez różne organizacje i firmy. Gdy dane finansowe, takie jak numer karty kredytowej, czy dane konta bankowego nie są odpowiednio zabezpieczone, czy trafią w niepowołane ręce bezpieczeństwo finansowe może być zagrożone. W takich przypadkach może dojść do kradzieży tożsamości i znacznych strat finansowych.
Dochodzi również kwestia zgodności z przepisami. W wielu krajach istnieją przepisy prawne regulujące ochronę danych osobowych, a organizacje i firmy, które nie przestrzegają tych przepisów, mogą podlegać karom i sankcjom. Ujawnienie lub wyciek danych może znacząco zaszkodzić reputacji przedsiębiorstwa, a zaufanie klientów i partnerów biznesowych jest trudno odbudować po incydencie związanym z naruszeniem ochrony danych.
10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska
To nie tylko działania na rzecz prywatności; ma ona także wpływ na konkurencyjność na rynku. Firmy, które są w stanie zapewnić skuteczną ochronę danych, zyskują przewagę konkurencyjną i zdobywają zaufanie klientów, co przekłada się na ich sukces na rynku. To też duża pomoc w zapobieganiu nadużyciom, oszustwom i innym działaniom nielegalnym, które mogą być popełniane na podstawie skradzionych lub nielegalnie pozyskanych informacji.
Ochrona danych jest bardzo ważna w przesyłaniu wrażliwych informacji, takich jak umowy, dokumenty prawne i tajne informacje handlowe, zarówno w biznesie, jak i w komunikacji elektronicznej. Bez właściwej ochrony można utracić poufność. Warto podkreślić, że ochrona danych ma znaczenie nie tylko w obszarze biznesowym, ale także w sferze prywatnej.
Przekazanie sprzętu do naprawy — jak przygotować, aby zachować dane?
Przygotowanie sprzętu w odpowiedni sposób, zachowanie potrzebnych danych to kluczowe kroki w procesie dbania o bezpieczeństwo informacji i prywatności podczas korzystania z usług naprawczych. Smartfon, tablet, czy komputer — przed przekazaniem tych urządzeń specjalistom warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.
Najważniejszą czynnością powinno być zrobienie kopii zapasowej danych oraz przeniesienie najbardziej potrzebnych informacji i plików. Warto wcześniej zastanowić się, gdzie można przechować ważne pliki oraz czy jest odpowiednia ilość miejsca. Kopię zapasową można wykonać na zewnętrznym dysku twardym, w chmurze lub na innych nośnikach danych. To jeden z najważniejszych sposobów zabezpieczania się przed ewentualną utratą danych nie tylko podczas procesu naprawy, ale także od przypadkowego usunięcia.
Kolejny krok to zadbanie o usunięcie wrażliwych danych. Niezależnie od tego, czy to hasła, dane finansowe, czy informacje tożsamości, warto zadbać o to, by takie informacje nie trafiły w niepowołane ręce. Można użyć narzędzi do usuwania danych lub przeprowadzić formatowanie dysku w celu całkowitego wykasowania prywatnych informacji. Ważne! Do wykonania tych czynności niezbędna jest wiedza na ten temat, przy jej braku również można narobić szkód, może także nastąpić utrata ważnych informacji, czy plików.
Warto zanotować numer seryjny i model urządzenia przed oddaniem go do serwisu. To informacje, które mogą się przydać w przypadku utraty urządzenia lub potrzeby jego identyfikacji.
Naprawa sprzętu zawsze wiąże się z opisem problemu. Dokładna dokumentacja jest nieoceniona, aby technicy mieli pełny obraz sytuacji. Należy dokładnie opisać usterkę, która wystąpiła, a także wspomnieć o wszystkich próbach, jakie zostały podjęte w celu samodzielnej naprawy. Można też o tym wspomnieć podczas przekazywania sprzętu, a także przypilnować, by zostało to zapisane. To ułatwi diagnostykę i skróci czas naprawy.
Dobrą praktyką jest niezapisywanie haseł w przeglądarkach internetowych. Pozwoli to na ochronę danych. Jeśli jednak takie rozwiązanie jest stosowane warto zrobić ich kopię lub zapisać je. Po naprawie dzięki zapisanym hasłom będzie można uniknąć problemów z dostępem do swoich kont online.
Jak zabezpieczyć telefon przed oddaniem go serwisu?Martyna Kowalska
Razem ze sprzętem do specjalisty można też dostarczyć akcesoria do urządzenia, takie jak ładowarka czy kabel USB. Oryginalne akcesoria mogą być przydatne w procesie diagnostyki i naprawy. Można także zapisać ich dane oraz parametry, by przy odbiorze móc skontrolować, czy wraca odpowiedni sprzęt.
Ostatecznie, sam wybór zaufanego serwisu naprawy również jest bardzo ważny. Przed oddaniem urządzenia warto sprawdzić opinie napisane przez klientów wybranego punktu. Niezawodność serwisu wpływa na bezpieczeństwo informacji.
Po zakończeniu naprawy warto weryfikować, czy wszystkie dane są nadal dostępne i czy urządzenie działa poprawnie. To krok zamykający proces naprawy.
Dzięki tym środkom ostrożności i odpowiedniemu przygotowaniu można uniknąć wielu problemów związanych z utratą danych i naruszeniem prywatności podczas korzystania z usług naprawczych. Bezpiecznych napraw!
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?