Jak zabezpieczyć telefon przed oddaniem go serwisu?

Jeśli konieczne będzie oddanie telefonu do naprawy w serwisie, trzeba go zabezpieczyć. Przede wszystkim dlatego, że serwisant ma dostęp do danych, które znajdują się w naszym telefonie.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 sierpnia 2022

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że oddając telefon do serwisu, jednocześnie dajemy dostęp do naszych danych osobie, która sprzęt naprawia.

Zaufany serwis to podstawa

Podstawą będzie serwisant, do którego mamy zaufanie. Jeśli jednak zdarzy się, że musimy oddać telefon do serwisu, z którym nigdy nie pracowaliśmy, trzeba pamiętać, że osoba naprawiająca nasz sprzęt może sobie przejrzeć zdjęcia, smsy, czy maile.

Jak bronić się przed kradzieżą tożsamości?Jak bronić się przed kradzieżą tożsamości?Martyna Kowalska

Kopia zapasowa

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Podstawą zabezpieczenia danych jest kopia zapasowa. Można ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowej. Dzięki niej przed oddaniem telefonu do serwisu możemy bez szkody dla siebie i telefonu przywrócić jego ustawienia do fabrycznych ustawień i nie martwić się, że nie odzyskamy już materiałów. Jeśli smartfon jest bardzo zniszczony, można spróbować zrobić to z poziomu komputera.

Oprogramowanie do zabezpieczania smartfonów

Na rynku są już dostępne rozwiązania, które są w stanie złamać zabezpieczenia smarfonów. Jedna z izraelskich marek technologicznych, firma Cellebrite, chwali się, że jest w stanie złamać zabezpieczenia każdego iPhone’a. W internecie da się znaleźć informacje potwierdzające, że starsze wersje urządzeń Cellebrite i podobnych, których wcześniej używały tylko służby specjalne, można kupić na portalach aukcyjnych.

Jak odzyskać dane?

Oddając telefon do serwisu jesteśmy narażeni nie tylko na to, że serwisant będzie miał dostęp do naszych danych ale i na to, że nawet przez pomyłkę skasuje ważne informacje z naszego urządzenia. Jak więc takie dane odzyskać? Specjaliści przekonują, że nie da się odzyskać danych ze wszystkich modeli. Wiele zależy od rodzaju smartfona, a także systemu operacyjnego.

Szyfrowanie danych

Według danych Kaspersky Lab ponad połowa użytkowników smartfonów i prawie co drugi użytkownik komputera stracił dane. Do tego dochodzi ryzyko zniszczenia, czy zagubienia sprzętu. I właśnie dlatego warto korzystać z oprogramowania do szyfrowania danych. Warto pamiętać, że wysyłając informacje z komunikatorów typu Messenger, Signal czy Whatsapp danie nie są mocno szyfrowane. Stąd przyda się oprogramowanie, które szyfruje korespondencję używaną w komórce, a także całą bazę danych. W określonych przypadkach można użyć specjalnej funkcji, która pomaga usunąć odpowiednie dane z aplikacji, tak by osoba postronna do nich się nie dostała.

Oprogramowanie do szyfrowania danych warto stosować od początku użytkowania danego aparatu. Wtedy możemy bez obaw sprzedać telefon albo oddać go do naprawy i nie będziemy musieli obawiać się o bezpieczeństwo.

Na koniec jeszcze jedna rada. Bezpieczeństwo danych w telefonie zależy wyłącznie od tego, w jaki sposób zabezpieczy je użytkownik.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!