Mapy Google pokażą trasy najbardziej przyjazne środowisku
Polska znalazła się w grupie krajów, w których użytkownicy będą mogli wyznaczyć najbardziej ekologiczną trasę przejazdu swoim samochodem. Taką właśnie możliwość wprowadza w swoich mapach Google. Jak działa ta funkcja?
- Michał Górecki
- /
- 7 września 2022
Wybór ekologicznej trasy
Google na swoim blogu podaje prosty przykład. Wyobraźmy sobie, że planujemy podróż samochodem z Warszawy do Łodzi. Oprócz najszybszej trasy możemy wybrać m.in. trwającą o 9 minut dłużej drogę, na której zaoszczędzimy… 30% paliwa. Da się? Algorytm Google wydaje się w tym wypadku bardzo ciekawy. Ale czy jest skuteczny?
Mapy Google w 2021 roku. Firma usunęła miliony fałszywych informacjiMikołaj Frączak
Ekologiczne trasy w Google Maps
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Trasy przyjazne dla środowiska można już wyznaczać za pomocą Map Google. Od 7 września usługa ta jest wdrażana w prawie 40 krajach Europy. W tym również w Polsce. „Dzięki tej funkcji możecie wybierać trasy zoptymalizowane pod kątem jak najniższego zużycia paliwa. Jadąc taką trasą, zmniejszycie wydatki na paliwo oraz zredukujecie emisję dwutlenku węgla, co dla wielu mieszkańców Europy ma duże znaczenie” – wyjaśnia Google.
Jak to działa?
Najwyraźniej Google idzie w kierunku coraz mocniejszego budowania świadomości ekologicznej i ekonomicznej wśród kierowców. Aplikacja pozwoli na sprawdzenie szacunkowej oszczędności paliwa oraz różnicę czasową w porównaniu np. do najszybszego wariantu.
Funkcja ta działa już m.in. w Ameryce Północnej i zdaniem Google pozwoliła zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o ponad pół miliona ton, co można przeliczyć na równowartość… usunięcia z dróg ponad 100 tysięcy samochodów spalinowych.
Z uwagi na fakt, że dużą rolę w takich obliczeniach odgrywa rodzaj silnika, w najbliższych tygodniach Google pozwoli użytkownikowi na wybranie w aplikacji używanego silnika. Wyboru będzie można dokonać między benzyną, gazem, dieslem, napędem hybrydowym oraz elektrycznym.
Ekologiczne trasy potwierdzone naukowo
Twórcy aplikacji przekonują, że zastosowana technologia korzysta z wyników badań instytutu National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiej Agencji Środowiska. „Dzięki połączeniu tych danych z informacjami z Map Google o trendach dotyczących jazdy stworzyliśmy zaawansowane modele systemów uczących się, które uwzględniają najpopularniejsze typy silników w poszczególnych regionach” – napisano w komunikacie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?