Bezpieczeństwo IT w firmie: na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Żyjemy w czasach, kiedy informatyzacja procesów to już niemal standard. W każdej firmie można odnaleźć komputer podłączony do internetu. To ogromne ułatwienie, ale i spore ryzyko. Jak zapewnić bezpieczeństwo IT w miejscu pracy?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 sierpnia 2021

Co składa się na bezpieczeństwo IT?

Na pewno trzeba podejść do tego zagadnienia w możliwie jak najszerszy sposób. Dlaczego to tak ważne? W XXI wieku to dane są jedną z najcenniejszych walut. Oznacza to, że ochrona mienia firmy już od dawna nie ogranicza się tylko i wyłącznie do parku maszynowego, ale i do informacji, jakie przetwarzamy na komputerze PC.

Bezpieczeństwo IT wymaga bardzo szerokiego omówienia, bo składa się na nie kilka pozornie niezwiązanych ze sobą kwestii. Z jednej strony należałoby skupić się na zabezpieczeniu komputerów oprogramowaniem antywirusowym, a z drugiej strony trzeba na przykład zmienić zasady w zakresie łączności z drukarką w sieci LAN. Dlaczego?

Paradoksalnie, w świecie cyberprzestępców często spotykamy się z terminem „włamu przez drukarkę”. Nawet jeśli mamy doskonale zabezpieczoną sieć komputerów, to publiczna drukarka ze stałym adresem IP aż prosi się o to, by właśnie w ten sposób przedostać się wewnątrz sieci i zdobyć dostęp do wielu ważnych dokumentów.

Pokazuje to dość dobitnie, że nie wolno lekceważyć żadnego z obszarów, jakie składają się na bezpieczeństwo IT w firmie. Czasem to właśnie te pozornie nieistotne elementy mogą zrobić różnicę i zaważyć na tym, czy uda nam się uchronić prywatne dane, które być może zapewniają naszej działalności przewagę konkurencyjną nad innymi podmiotami. 

Bezpieczeństwo IT a struktura sieci

Coraz więcej firm przekonuje się do rozbudowanej struktury sieci LAN. To trend, który na pewno warto rozważyć na poważnie. Koszty postawienia własnego serwera — bez względu na to, czy będzie on pracował na Linuxie, czy na Windows — nie są duże.

Czy kontrola Sanepidu musi być zapowiedziana?Czy kontrola Sanepidu musi być zapowiedziana?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dodatkowym atutem, które przemawia za takim rozwiązaniem, jest możliwość stworzenia firmowej chmury danych. Jeśli odpowiednio zaimplementujemy ten standard w naszej firmie, to jest więcej niż pewne, że w razie awarii jednego z komputerów, uda nam się ocalić wszystkie ważne pliki, jakie były tam przechowywane. 

Bezpieczeństwo zaczyna się i kończy na pracownikach

Wiele eksperymentów wykazało, że około 60-70% pracowników firm umieszcza przypadkowo znalezionego pendrive’a w nośniku i stara się otworzyć jego zawartość. To jeden z kardynalnych błędów, który często prowadzi do zainstalowania złośliwego oprogramowania na komputerze.

Niestety, ale problem nie ogranicza się wtedy tylko do tej jednej maszyny. Zdecydowana większość wirusów czy snifferów dąży do replikowania się i szuka sposobów, by jak najszybciej przenieść się też na inne maszyny w sieci LAN.

Pokazuje to dość dobitnie, że często jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa IT w firmie, jest po prostu dobrze zorganizowane, prowadzone przez zawodowców szkolenie, w którego trakcie pracownicy dokształcą się z tego jakże ważnego obszaru funkcjonowania firmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!